A víruskutatót kérdeztük

2024.10.29. 11:31

Halálos vírus jelenhet meg Európában?

Október elején robbant a hír Németországban, hogy egy orvostanhallgató és barátnője Marburg-vírussal megfertőződve lépett be az országba. A halálos vírus jelenthet-e veszélyt Európára? - erről kérdeztük Prof. dr. Rusvai Miklós víruskutató, virológust, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát.

Galambos Eszter

Talán nem lesz újra szükség maszkra, de jobb vigyázni!

Forrás: Getty Images

Fotó: Westend61

Halálos vírus fertőzésének gyanújával szállítottak kórházba októberben kivizsgálásra két embert Hamburgban. Mindketten repülőn érkeztek Ruandából Frankfurtba, ahonnan vonattal utaztak tovább Hamburgba. Az utazás alatt egyikük felhívta az egészségügyi hatóságokat, mivel attól tartott, hogy megfertőződhetett egy trópusi betegség kórokozójával, a Marburg-vírussal. Az egyik legveszélyesebb vírusról van szó, 70-80 százalék közötti a halálozási aránya.

halálos vírus
A denevérek is hordozhatnak halálos vírust.
Fotó: Székelyhidi Balázs

A halálos vírus reális veszély lehet?

Prof. dr. Rusvai Miklós víruskutatót, virológust kerestük meg az üggyel kapcsolatban.

A németországi ügy esetében a riasztás vaklármának bizonyult, hiszen tesztelték őket és negatív lett a PCR-vizsgálat eredménye

Az egyik páciens érintkezett a Marburg-vírus által fertőzött személlyel Afrikában, hiszen orvostanhallgató volt. Egy olyan kórházban fordult meg rendszeresen, ahol ezeket a pácienseket kezelték, és az egyik vizsgálaton személyesen is részt vett. A barátnőjével együtt jöttek haza és a hazafelé úton megbetegedtek, de kiderült, hogy csak légzőszervi vírusfertőzésről van szó. Mindenesetre a kétszáz embert, akivel együtt utaztak lenyomozták, megkeresték, de tesztelni már nem volt szükséges, mert kiderült, hogy a két fertőzésgyanús személy Marburg-tesztje negatív. Viszonylagosan gyorsan lezárult tehát az eset, egy négynapos procedúra árán” - tájékoztatta a lapunkat a víruskutató.

Jobb félni, mint megijedni

A víruskutató véleménye, hogy a pár nagyon felelősen járt el azzal, hogy jelezték a rosszullétet, hiszen a vírusfertőzés reális kockázata fennállt. A szakember véleménye, hogy manapság nagyon ajánlott mindig a legrosszabbra gondolni, és csak ha bebizonyosodik, hogy mégsem erről van szó, akkor lehet a valódi okot keresni.

Sajnos a vírusok importálása egyre gyakoribb, hiszen mióta „világfalu” lettünk ennek a veszélye egyre fokozódik. 

Az, hogy egy nap alatt átutazhatjuk a fél világot, magával hozza, hogy a különböző kórokozók is szabadon utazgatnak a kontinensek között, és ennek fokozott járványveszély a következménye.

Az Ebola-vírus rokona, nagyon kegyetlen

Az említett vírust, Marburgban fedezték fel 1967-ben, miután kutatás céljára szánt, Afrikából importált, kísérleti majmokkal hurcolták be a városba. Ugyanebben az évben még egyszer előfordult Belgrádban, ahova Rijekán át érkezett egy állatszállítmány. Ennek a vírusnak a hordozói afrikai őserdei állatok, első körben denevérek és alkalomszerűen majmok is. 

Nagyon veszélyes és kegyetlen betegségről van szó, véralvadási zavarok társulhatnak hozzá: vérezhet a bőr, a szem és az összes testnyílásból vér szivárog. 

A halálozási arány nagyon magas, még az Ebolának 80-90 százalék közötti, addig a Marburg vírusnak 70-80 százalék közötti. Közeli érintkezés révén terjed a fertőzöttek testnedvei által vagy fertőzött felületeken, például ágyneműn keresztül. A fertőzés lappangási ideje 2-21 nap, és kezelés, orvosi ellátás híján az esetek akár 88 százalékában végzetes lehet.

20211020__MI_0023
Dr. Rusvai Miklós virológus
Fotó: MW

Nem dőlhetünk hátra

Ruandában szeptember 27-én jelentették a vérzéses lázzal járó kór kitörését. Október 26-ig összesen 65 fertőzöttet regisztráltak, akik közül 15-en elhunytak. A legfrissebb hírek szerint, Sabin Nsazimina egészségügyi miniszter Kigaliban tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy sikerült visszakövetnünk a járvány kitörését és megállapítani, hogy hogyan terjedt át állatról emberre ez a zoonózis.

Az egészségügyi miniszter szerint a fertőzéseket sikerült visszakövetni egy olyan barlangig, ahol repülőkutyák élnek, és aminek közelében egy bánya található. Itt kerülhettek kapcsolatba munkások a fertőzött állatokkal, amelyekről a vírus átterjedt az emberre.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában