2024.09.25. 16:57
Közösen készülnek a hidrológiai vészhelyzetekre (fotók)
Fontos beruházás kezdődik. A szlovákiai és a magyarországi Bodrogköz vízbiztonságát erősíti az a projekt, aminek megnyitóját konferenciával egybekötve szerdán tartották meg Cigándon.
Víz alatt a Bodrogköz
Fotó: BOON
A „Testvérvárosok és önkéntes szervezetek a hidrológiai kockázatok csökkentése érdekében” elnevezésű program eredményeként szinte minden bodrogközi település részesül valamilyen fejlesztésből, ami nagyon ritka – fogalmazott megnyitó beszédében Oláh Krisztián, Cigánd polgármestere. Hozzátette szemléletesebb időszakban nem is indulhatna el közös projektjük, hiszen minden nap lehet látni a tévében, hogy a Duna mentén az áradás milyen erőfeszítéseket követel államtól, önkormányzatoktól, szakemberektől, hatóságoktól és civil szervezetektől. Ilyen bármikor előfordulhat – mint ahogyan elő is fordult már korábban – a Tisza, a Bodrog és Szlovákiában a Latorca mentén is – jelentette ki.
Felkészült legyen a Bodrogköz
A polgármester véleménye szerint ezért fontos, hogy mindannyian felkészülten várják az esetlegesen kialakuló vészhelyzeteket. Ehhez segíti hozzá az érintetteket a projekt – közölte.
Elhangzott az is: a projekt célja a Tisza és Bodrog által határolt bodrogközi terület közös határmenti vízgyűjtő területén felmerülő hidrológiai, vagyis árvízhez, belvízhez és hirtelen lezúduló csapadékvízhez köthető kockázatok csökkentése, valamint a lakosság rugalmas ellenállási képességének javítása. Az összesen közel 846 ezer eurós, vagyis mintegy 330 millió forintos, önrésszel kiegészített támogatásból megvalósuló program segítségével egyrészt határon átnyúló érvényű, felkészült, önkéntes beavatkozó csoportokat szeretnének létrehozni a felszerelés beszerzésével és a szükséges infrastruktúra kialakításával együtt. A hidrológiai kockázatok csökkentése érdekében záportározókat, előrejelző rendszereket építenek ki, valamint a diákok körében is toborzásokat szeretnének végrehajtani.
A projekt vezető partnere Cigánd, magyarországi partnere a Zemplén Térségi Katasztrófa és Polgári Védelmi Szövetség, szlovákiai partnere pedig bodrogközi testvérvárosa, Királyhelmec.
Ha azonnal cselekedni kell
Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy most előtérbe kerül a közösségépítés, az emberi képességek erősítése. Pályázati forrásból valósíthatnak meg olyan tevékenységeket, amelyek a Tisza és Bodrog által határolt Bodrogközi terület közös, határmenti vízgyűjtő területén az árvíz-, belvíz-, hirtelen lezúduló csapadékvíz kockázatainak csökkentésére irányul. Ez utóbbiak infrastrukturális feltételeinek megteremtését a projekt többek között Cigándon, Sátoraljaújhelyben és Királyhelmecen is fontos beruházásokkal segíti. Ahogy a gátak is felügyeletre szorulnak árvízkor, ugyanígy szükséges az infrastruktúra folyamatos felülvizsgálata, a képességek erősítése, a készségek elsajátítása, a közös fellépés gyakorlása is - mondta. Csak így állhat készen szakember és önkéntes akkor, ha veszélyhelyzet alakul ki és azonnal cselekedni kell – jelentette ki dr. Hörcsik Richárd.
A Bodrogköz vízbiztonságát erősítő projekt Cigándon
Fotók: BSZA