„Együtt vadászom a rókáimmal”

2024.08.14. 08:52

Veszett rókák helyett a veszett denevérektől kellene tartani

Magyarország területén már egyáltalán nem jelentenek veszélyt a veszett rókák. Azonban a rókák óriási szerepet játszanak abban, hogy a kelleténél jobban elszaporodó pockok ne okozzanak veszélyt a mezőgazdaságban.

Édes Richárd

A denevérek is hordozhatják a veszettség vírusait.

Fotó: Székelyhidi Balázs

Kurunczi Norbert, a balatonőszödi Rókales Alapítvány alapítója beszélt nekünk a rókák rossz megítéléséről és arról, hogyan járulnak hozzá a természet egyensúlyához. 

Norbert megismerkedett egy barátságos rókával 

Az állatmentés nála a macskákkal kezdődött és a rókákkal folytatódott: 

A róka kevésbé veszélyes veszettség szempontjából
Forrás: Getty Images / AFP

„Korábban macskák mentésével foglalkoztam. Aztán lassan odaszokott egy kíváncsi róka is a macskákhoz, és idővel összebarátkoztunk. Együtt mentünk sétálni, vadászni, még cseresznyézni is. Rengeteget játszottunk, bújócskáztunk, mintha egy szuper kutyám lett volna.” 

A róka bevezette Kurunczi Norbertet a saját kis birodalmába, és megmutatta neki, milyen kotorékokat és búvóhelyeket keres.  

A Rókales alapítója az élmény hatására vágott bele a rókák mentésébe, és azóta nincs megállás. 

Nagyon megkedvelte őket, mert kíváncsi és intelligens lényeket ismert bennük. 

„Rendkívül ravasz állatok, nagyon gyors észjárásúak”-tette hozzá Kurunczi Norbert- „A hozzám érkező róka gyorsabban kapcsolt a környezetében lévő állatoknál. Nálam gyakran együtt volt a birkával, a lóval, a kutyával és a macskával. Észrevettem, hogy náluk sokkal gyorsabban és ügyesebben reagál a felmerülő helyzetekre.” 

Például volt egy ajtó, amit a róka sokkal ügyesebben tudott kinyitni, mint Norbert labradora. A kutya ezt a műveletet nem tudta megtanulni, a róka viszont megfigyelte az eljárást, és két hét múlva már kinyitotta az ajtót.  

A Rókales vezetője szerint a róka ravaszsága hihetetlen találékonysággal jár együtt. Minden más állatnál gyorsabban tud kiosonni, átmászni, beugrani, végtelenül leleményes állat. 

Norbert rókákat ment az egész országban

A Rókales alapítóját rendszerint akkor értesítik, amikor valaki sérült, elütött, meglőtt, fertőzött vagy más betegségben szenvedő rókát talál. Ilyenkor az ország egész területéről a Rókalest értesítik, és az esetek nagy részében ő megy segíteni a bajba jutott rókáknak. A beteg rókák a Norbert alapította balatonőszödi menhelyre kerülnek, és amint meggyógyulnak, visszatérhetnek a természetbe. 

Felépülésük alatt végig állatorvosi felügyelet alatt vannak a rókák a menhelyen. Csak akkor mehetnek vissza a megszokott életterületükre, ha jobb a mozgásuk és a visszanyerik korábbi fizikumukat.

- mesélt a Rókales tevékenységéről Kurunczi Norbert. 

Megesik, hogy együtt vadászik a rókáival. Kimegy velük a szántóföldre, a nádasba, és pockokra vadásznak. 

A rókáknak rossz a PR-ja

Kurunczi Norbert szerint manapság az emberek egyből veszett rókát kiáltanak, amint meglátnak egy rókát a természetben. Ami teljes képtelenség, mert a szakember szerint hazánk területén szinte nincsenek veszett rókák.

„Rengeteget levelezek a NÉBIH-el (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ). Megtudtam tőlük, hogy az elmúlt 30 évben nem volt Magyarországon humán veszett fertőzés, vagyis emberen nem jelentek meg a veszettség tünetei. Mégis sokan rettegnek attól a mai napig, hogy megharap valakit a veszett róka.”

Kurunczi Norbert hangsúlyozta: 1953 óta összesen 8 magyar ember halt meg veszettségben. Szerinte a veszettségnél kétszer nagyobb esélyünk van arra, hogy belénk csap a villám. 

Az 1990-es évek elején még valóban voltak hazánkban veszett rókák, ők viszonylag hamar elpusztultak. A vakcinázás azóta megoldotta ezt a problémát, így a rókák manapság már nem kapják el a veszettséget. Veszett róka legfeljebb az ukrán-magyar határ ukránok felőli oldalán bukkan fel, a kinti vakcina elmaradása miatt. 

A veszettség a denevérek és a sünök által jelent kockázatot

A veszettségi periódusban a régi időkben is csak 1-2 nap volt, amikor a róka az ember közelségét kereste. Mert a veszettség gyors lefolyású, és viszonylag hamar elpusztultak a megfertőződött állatok. 

A veszettség persze egy létező betegség. Csak nem a rókáknál! Manapság a sünök és a denevérek hordozzák a legjobban a veszettséget, az ő esetükben lehet reális kockázatról beszélni. És ők nem kapnak veszettség elleni vakcinát, mint a rókák.

- mutatott rá a tényleges problémákra Kurunczi Norbert. 

A rókából ellenség lett

Hazánkban csak minden negyedik róka éli meg az első életévét, vagyis a születő rókák 20%-a. 

„A vadászok azért lövik ki a rókát, mert szerintük közegészségügyi kockázatot jelent, ezzel indokolják az irtásukat. Pedig a veszettség nem jelent valós fenyegetést a rókák esetében. Az sem igaz, hogy pusztítják a háziállatokat, mert a rókák gyomorvizsgálata szerint főleg pockokat és gyümölcsöket esznek”- magyarázta a rókákkal kapcsolatos félreértéseket Kurunczi Norbert. 

A közvéleménnyel szemben a róka egyáltalán nem káros, sokkal inkább hasznos állat, mert csökkenti a pockok számát. 

A róka fő tápláléka a pocok

Lényeges szerepet töltenek be a mezőgazdaságban és a természet egyensúlyának fenntartásában azzal, hogy rengeteg pockot esznek. 

A pockok elszaporodását az okozza, hogy nincs már mélyszántás a mezőgazdaságban, a pockok gödrét nem szántják ki. Az enyhe telek, a kevés csapadékmennyiség szintén kedvez a pockok elszaporodásának. A madarak nem irtják kellő mértékben a pockokat, és itt kép a tettek mezejére a róka, aki képes kordában tartani a káros pocokpopulációt. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában