Helyi közélet

2016.08.12. 08:54

Kórházi adósságok - Lehet, hogy majd most kiegyenlítik a számlát?

Miskolc, Kazincbarcika, Ózd, Sátoraljaújhely - Az újabb és újabb kórházi konszolidációk ellenére újabb lejárt adósságok gyűltek a kórházaknál.

Miskolc, Kazincbarcika, Ózd, Sátoraljaújhely - Az újabb és újabb kórházi konszolidációk ellenére újabb lejárt adósságok gyűltek a kórházaknál.

Rétvári Bence államtitkár egy képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában közölte: az intézmények jobb teljesítménye és tevékenységük ösztönzése érdekében folyamatban van az egészségbiztosítási finanszírozás átalakítása, illetve az egészségügyi kancellári rendszer kiépítése.

Mihez képest?

Az átláthatóbb működtetés és az átalakításokhoz szükséges jogszabályi környezet felállítása lehetőséget ad a szükséges központi költségvetési források bevonására. Csatolta az adósságállomány kórházankénti kimutatását, 2016. június 30-i fordulónappal. A táblázatból nem derül ki, hogy 30 vagy 60 napon túli adósságokról van-e szó. Valamint tudható az is: egy adott napi állapothoz képest akár egy nappal később is bekövetkezhet jelentős módosulás.

A B.-A.-Z. Megyei Kórház főigazgató főorvosa, dr. Csiba Gábor is ezt erősítette meg. Hozzáfűzte:

– Tudott dolog, hogy 2008-tól hozzávetőleg egyhavi finanszírozás hiányzik a rendszerből. Ehhez képest e számok azt mutatják, hogy a mi 27 milliárd forintos éves keretünkhöz képest csak mintegy félhavi a tartozásunk. Ráadásul torzítja az adatot, hogy tudomásom szerint a november 1-jén megtörtént szakmai harmonizációs változást még nem követte a finanszírozási „csere”. Egyébként a számok is azt mutatják, hogy az aktív kórházakban mindig bizonytalanabb a költségvetés.

Felhívta a figyelmet: az intézmények éves költségvetéseinek ismerete nélkül a tartozások nem összevethetők.

A Semmelweis főigazgatóját nem tudtuk elérni (szabadságán), más vezetők nem kívántak reagálni. Nem tudtuk meg, hogy jelenleg – a jelentős átalakulások után – mekkora az intézmény éves költségvetése, s hogy minek tudható be a számokból kikövetkeztetett adósságnövekmény. Egy januári interjúnkból annyi derült ki: az intézmény éves költségvetése 13 milliárd forint volt az utóbbi esztendőkben. A tavaly­előtti évet pedig gyakorlatilag nullszaldóval zárták.

Január végére a főigazgató mindössze 91 millió hiányt „jósolt”.

- Szalóczi Katalin -


Lejárt adósságok

Kórházak lejárt adósságállománya a 2016. június 30-i állapot szerint

  • Almási Balogh Pál Kórház, Ózd: 226 864 401 Ft
  • B.-A.-Z. Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház, Miskolc: 909 045 753 Ft 
  • Kazincbarcikai Kórház Nonprofit Kft.: 95 735 942 Ft
  • Miskolci Semmelweis Kórház és Egyetemi Oktatókórház: 185 322 457 Ft
  • Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház: 97 134 763 Ft
  • A legnagyobb adósságot felhalmozó egy, a megyei kórházak között kicsinek számító:

  • Békés Megyei Központi Kórház, Gyula: 3 207 571 131 Ft
  • Forrás: EMMI


    Ezt mondta az államtitkár, ezt írtuk

    2014. szeptember: „Zombor Gábor közölte: a finanszírozásban azt tervezik, hogy a kórházi vezetőknek nagyobb szabadságot adnak. A működésben jelentős változások várhatók: átalakul a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet szervezete, működési profilja, és nagyobb önállóságot kapnak majd a kórházak vezetői.” Zombor Gábor hozzátette, hogy ezzel az ellátási felelősség is együtt jár. Közölte, a kórházak adósságát konszolidálják, és akkor „indul élesben a rendszer. A konszolidáció az elképzelések szerint év végén, a jövő év elején zajlik majd le”. MTI

    2014. október: „A kórházak adósságának rendezéséről Zombor Gábor elmondta, részletes program készült a kormányzati megbeszélésen, amelyet jóváhagyott a kormány, ennek megfelelően van esély és lehetőség arra, hogy egy egyszeri konszolidáció mellett az adósság újratermelődését is megállítsák. Az államtitkár részletekbe nem bocsátkozott, annyit azonban elárult, kórházbezárásra nem kerül sor, és a kormány evidenciának tartja, hogy a társadalombiztosítási alapon működő állami egészségügy teljes egészében ingyenes lesz.” MTI

    2015. február: „Zombor Gábor beszélt arról is, hogy az intézményi átalakítások során kórházakat nem fognak bezárni. Hozzátette: az egészségügyi intézmények adósságrendezésére 60 milliárd forintot szán a kormány, és a március elején létrejövő Állami Egészségügyi Ellátó Központ áprilistól átveszi a kórházak teljes adósságát, ezzel azok terhei megszűnnek.” MTI

    2015. december: „Már 45 milliárd forinttal tartoznak a kórházak az orvostechnikai eszközöket beszállító vállalkozásoknak.

    A cégek az egészségbiztosítási kassza év végi maradványának szétosztásában bíznak. A Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetsége (MOBSZ) keddi, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: nem hozott végleges megoldást a kórházi tartozások nyár eleji, 60 milliárd forintos konszolidációja. Az akkor átutalt összeg csak részben enyhítette a helyzetet.” MTI


    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában