Helyi közélet

2015.01.15. 09:36

Ki jár jól, ha több a fizetés?

Miskolc - A minimálbér emelése leginkább az adóterheket növeli – mondják a munkáltatók és a munkavállalók.

Miskolc - A minimálbér emelése leginkább az adóterheket növeli – mondják a munkáltatók és a munkavállalók.Hogy ki járt jól a minimálbér és a garantált bérminimum év elején bevezetett 3,4 százalékos emelkedésével? A munkáltatók és a munkavállalók is úgy gondolják, az állam. De lássuk számokban: januártól 105 ezer forint lett a bruttó minimálbér, a garantált bérminimum összege – ugyancsak bruttóban – 122 ezer forint, a vállalkozási szférának ajánlott béremelés mértéke pedig 3-4 százalék.

Az állam bevétele nő

„Már szinte tendencia, hogy a béremeléssel nem a dolgozók bevétele, hanem az állam bevétele nő” – mondta az Észak-Magyarországnak Szalári István, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) megyei elnöke. A dolgozó bruttó bére 3500 forinttal nőtt, a munkaadói járulékok is ezer forinttal emelkedtek, megnövelve a vállalkozók költségeit – tette hozzá.

Kérdésünkre, hogy a munkaadók bírják-e ezeket a terheket, az elnök elmondta, itt nem csupán erről a pár ezer forintos plusz költségről van szó, hanem sok más, súlyos teherről, amit a vállalkozónak fizetni kell. Példaként említette a pénztárgép utáni kiadást, vagy az útdíj emelkedését.

Szalári István úgy véli, a munkaadók a dolgozók bérét szívesen emelték volna, hiszen az a fizetőképes keresletben is növekedést eredményezhetne, de az adóterhek növelésének sajnos nem ez a hatása.

„A béremelési javaslat az volt, hogy a minimálbér nettó értéke közelítsen a létminimum összegéhez, ez azonban nem valósult meg” – ezt már Rohonka Sándor, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) megyei vezetője mondta. Hozzátéve: minden béremelésnek örülnek, de a mostani igazából a 2015-ös költségvetés bevételi oldalát erősíti.

Mennyi az annyi?

Hogy ez mennyire így van, arra példaként mondta: 2010-ben 73 500 forint volt a bruttó minimálbér, a nettó pedig 60 236 forint. Ugyanez az idén bruttó 105 ezer forint, nettóban 68 775 forint. „Azaz míg a bruttó érték öt év alatt 31 500 forinttal nőtt, addig a nettó csupán 8539 forinttal” – magyarázta.

Egy vállalkozó szerint a minimálbér és ezzel együtt a járulékok növekedése nem ösztönzi majd a cégeket a bővítésre.

„A dolgozóktól nem sajnáljuk a pénzt, hiszen az csak ösztönzi a munkájukat, de az emelésből most leginkább az állam jár jól” – fogalmazott. Hozzátette: a járulékok részéről kellene újragondolni a bérkiáramlást, megoldani, hogy a dolgozónál maradjon több pénz, ő járjon jobban. Arra, hogy a mosatni emelés után kapott plusz 2000 forint mit jelent a munkavállalónak, a cégvezető elmondta, azon a bérszínvonalon ez az összeg is számít.

Viszonylag kismértékű emelésben sikerült a szakszervezeteknek megegyezniük a minisztériummal – vélekedett Iglai Szabolcs, a Gála Zrt. tanácsadója. „Ez azt jelenti, ha az eddigi időszakot túlélték a cégek, akkor ennek az emelésnek a kifizetése sem okozhat gondot számukra” – fogalmazott.

ÉM-NSZR

Minimál és garantált

2015 január 1 -től minimálbér havonta: 105.000 Ft

  • Hetibér esetén: 24.160 Ft
  • Napibér esetén: 4.830 Ft
  • Órabér esetén: 604 Ft

  • A garantált bérminimum összege 2015 január 1 -től: 122.000 Ft

  • Hetibér esetén: 28.080 Ft
  • Napibér esetén: 5.620 Ft
  • Órabér esetén: 702 Ft

  • Ezek is érdekelhetik

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában