2013.02.12. 16:55
A zenekar most is Nagy Albert mellett
Miskolc - Ki lesz a miskolci szimfonikusok igazgatója? A társulat már döntött.
Miskolc - Ki lesz a miskolci szimfonikusok igazgatója? A társulat már döntött.A Miskolci Szimfonikus Zenekar tagsága továbbra is Nagy Albertet látná szívesen az ügyvezető igazgatói székben. A keddi szimpátiaszavazáson a 85 szavazó közül 56-an voksoltak rá. Mező Péter 15, Urbán Beatrix 10 szavazatot kapott, Horváth László viszont nem kapott voksot.
Második pályázat
Rövid időn belül már a második pályázatot írta ki a miskolci önkormányzat a Miskolci Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatói posztjára. Mint arról korábban hírt adtunk, novemberben ketten pályáztak az állásra, de végül az egyetlen talpon maradó jelöltet, Nagy Albertet nem támogatta se a miskolci közgyűlés oktatási bizottsága, se a képviselő-testület. A döntést úgy indokolták, hogy a pályázatot a Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Művészetek Háza működtetésére írták ki, de közben olyan elképzelés született, hogy január 1-jétől leválasztják a zenekarról a Művészetek Házát. Ezért az új helyzetre ismét kiírták a pályázatot. Mint kiderült, ezúttal négyen jelentkeztek. A korábbi két pályázó: Nagy Albert, a Miskolci Szimfonikus Zenekar első fagottosa és Urbán Beatrix Zita miskolci származású, de Spanyolországban élő zenész. A másik két jelölt: Mező Péter budapesti, kamarazenekari zenész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, valamint Horváth László, aki 33 évig volt a Magyar Állami Hangversenyzenekar szólóklarinétosa, 8 és fél évig a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar igazgatója, jelenleg pedig Nagykovácsiban tanít a Nemzetközi Amerikai Iskolában.
Turnézni kell
A nyilvános társulati ülésre Horváth László elfoglaltsága miatt nem tudott eljönni, így három pályázót hallgattak meg a zenekar tagjai. Mező Péter elmondta, tulajdonképpen két hónappal ezelőtt kezdett mélyre hatóbban megismerkedni a zenekarral, és számára kiderült, hogy Miskolcon egy nagyon jó színvonalú társulat működik. Hozzátette: viszont sokat lehetne még fejlődni a zenekar menedzselésében, és szükség van belföldi, valamint külföldi turnékra is. A társulat tagjaitól záporoztak a kérdések. Mező Péter válaszaiból kiderült, a zenekar pénzügyi helyzetével és a zenészek fizetésével kapcsolatban nem tudott tájékozódni, viszont valakitől megkapta Nagy Albert korábbi pályázatát, de nem kívánta elárulni, hogy kitől. Hangsúlyozta: fontosnak tartja a szponzorok felkutatását, a más zenekarokkal való együttműködést, valamint a kortárs művek „megfelelő tálalását”.
Nagy Albert a korábbi pályázat idején már részletesen ismertette programját, ezúttal azt emelte ki: Miskolc jó hírének erősítésében a városnak szövetségese lehet a szimfonikus zenekar. A feladatok között sorolta a közönség számának bővítését, a hallgatóság igényeihez való alkalmazkodást, a vidéki koncertek számának növelését és szorosabb együttműködést a Miskolci Egyetem hallgatóival. A meghallgatáson kiderült, a zenészek számára fontos kérdés fizetésük emelése annál is inkább, mivel a pedagógusok ígéretet kaptak szeptembertől a béremelésre. Nagy Albert ebben kérdésben úgy foglalt állást, fizetést emelni csak a bevételek növelésével lehet. Szerinte az tarthatatlan, hogy a Nemzeti Filharmonikus Zenekar állami támogatása annyi, mint az összes többi nemzeti zenekaré és énekkaré. Nagy Albert bízik abban, hogy ebben változás történik, és hogy ebben az ügyben számíthat a városvezetés lobbi tevékenységére is.
Urbán Beatrix sok külföldi turnét szervezne a zenekar számára, ehhez felhasználná külföldi kapcsolatait. Hangsúlyozta, ezek olyan turnék lennének, melyek bevételt hoznának, és így lehetőség lenne a zenészek fizetésének emelésére is, de ennek érdekében új szponzorokat is felkutatna. Tervei között említette meg a zenekar fennállásának 50 éves évfordulójának méltó megünneplését. Erre az alkalomra új bérletes koncertsorozatot szervezne, és megjelenésében újszerű programfüzetet adna ki.
ÉM-HE