Többszázezres átverések

2022.12.05. 13:30

Online csalókra figyelmeztetnek a borsodi rendőrök

Egy geleji férfi a haszon reményében töltött le egy programot a számítógépére és adta meg személyes adatát, de félmillió forintot emeltek le a számlájáról. Egy vadnai sértett pedig egy közösségi piactéren kiszemelt kabát árát utalta el, de a ruházat nem érkezett meg, az eladó pedig eltűnt.

Fotó: AlyoshinE

A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy az elmúlt időszakban egyre több jelzés érkezett úgynevezett online csalással kapcsolatban. A csalók tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz: az áldozatok pénzügyi adatainak megszerzése, hozzáférés a sértettek számlájához, a pénz csalárd módon való megszerzése.

 

Megtörtént esetek:

  • Információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntett elkövetésének gyanúja miatt folytat eljárást a Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság egyelőre ismeretlen elkövetővel szemben.

A nyomozás adatai szerint a sértettet telefonon azzal az indokkal keresték fel, hogy virtuális pénznemben keresett közel kilencezer eurót. Az elkövető kérte, hogy a férfi töltsön le, majd regisztráljon számítógépén személyes és banki adataival egy "Revolut" nevű alkalmazásban. A telepítést, és az adatok megadását követően különböző összegekben összesen félmillió forintot emeltek le a sértett bankszámlájáról.

  • Csalás vétség elkövetésének gyanúja miatt folytat eljárást a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság egyelőre ismeretlen elkövetővel szemben.

A nyomozás adatai szerint a sértett egy interneten kínált kabát árát, 15 ezer forintot előre átutalt a hirdetőnek, aki ezek után elérhetetlenné vált. és a terméket sem küldte meg.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.

 

 

  • Vásárlás előtt érdemes mindig tájékozódni az eladóról, webáruházról, ellenőrizni és vigyázni, hogy csak a legszükségesebb adatainkat adjuk meg (név, postacím, esetleg telefonszám) vásárláskor!
  • Ne menjünk fejjel az enternek, ha valami túl olcsó, az túl szép, hogy igaz legyen!
  • Soha, sehol, senkinek ne utaljunk előre a pénzt!

Csalások a kibertérben

A bűnözők a valós élethez hasonlóan a kibertérben is megpróbálják megtéveszteni az embereket, hogy ezzel bevételre tegyenek szert. A személyes találkozás hiánya és az internet nyújtotta anonimitás jelentősen megkönnyíti a csalók munkáját! Az esetek egy részében közvetlenül az anyagi javak, más esetekben bankkártya vagy online banki adatok megszerzése a cél - hívja fel a figyelmet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában