A jövőbe!

2025.04.15. 16:25

Dízelolaj? Gáz? Áram? Nem. Elárulták, mi fogja hajtani a miskolci autóbuszflottát

A vármegyei iparkamara és a vármegyeszékhely a jövő érdekében kötött szövetséget. A Bokik-küldöttgyűlésen azonban más jövőt segítő dologról is volt szó.

Dízelolaj? Gáz? Áram? Nem. Elárulták, mi fogja hajtani a miskolci autóbuszflottát

Bihall Tamás és Hollósy András az aláíráskor

Miskolc Megyei jogú Város Önkormányzata képviseletében Hollósy András, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara nevében pedig Bihall Tamás elnök írta alá azt a megállapodást, amely a város gazdaságának fejlesztése, munkahelyek teremtése érdekében köttetett a Bokik-küldöttgyűlésen. 

bokik-küldöttgyűlés
Bihall Tamás és Hollósy András írta alá a megállapodást a Bokik-küldöttgyűlés keretében
Fotó: Vajda János

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (Bokik) LXX. küldöttgyűlésének legtöbb napirendi pontja a szervezet elmúlt évi tevékenységéről és az idei tervekről, elképzelésekről szólt.

Demján Sándor öröksége mentén haladva

A Bokik-küldöttgyűlés résztvevőivel fontos információkat osztott meg a Demján Sándor Tőkeprogramról dr. Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparamara (MKIK) alelnöke, az MKIK Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. Igazgatóságának elnöke. 

A szakértő elmondta, hogy a Demján Sándor Tőkeprogram célja a mikro- kis- és középvállalkozások beruházásainak ösztönzése, feltőkésítésük, és ezzel hitelképességük javítása. A program különös figyelmet fordít az infrastruktúra- és kapacitásbővítéssel, piacbővítéssel, exporttal, technológiai fejlesztéssel, digitalizációval, energiahatékonyság-javulással és vállalkozásfejlesztéssel kapcsolatos beruházások támogatására. 

Hiánypótló megoldásról van szó, amely olyan beruházásokhoz nyújt gyors és hatékony tőkeági finanszírozást, mint gépek és eszközök vásárlása, automatizációt segítő szoftverek beszerzése, korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása, e-kereskedelmi platformok. 

A tőke ráadásul kiválóan működik más hiteltermékek bevonása mellett is, kiegészítve azokat még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.

A keretösszeg 100 milliárd forint

A Demján Sándor Tőkeprogram összesen 100 milliárd forintnyi forrásból 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésekben részesülhetnek a cégek. A beruházási projekteket a szerződéskötéstől számított 1 éven belül meg kell valósítani, ez a határidő indokolt esetben további 6 hónappal meghosszabbítható. 
A konstrukció kifejezetten a Magyarországon működő mikro- kis- és középvállalkozások igényeinek megfelelően lett kialakítva. Így a vállalkozások az állami támogatásnak köszönhetően rendkívül kedvező, mindössze évente 5 százalék kamattal bíró forráshoz juthatnak, amely a hozamtámogatottsága révén jóval olcsóbb a piacon elérhető átlaghoz képest.

A Demján Sándor Tőkeprogramban azok a cégek vehetnek részt, amelyeknek: 

  • árbevétele az elmúlt 2 évben átlagosan legalább 300 millió forint volt
  • legalább 2 főt foglalkoztatnak
  • legalább 2 lezárt üzleti évvel rendelkeznek
  • kft. vagy zrt. formában működnek
  • legalább 50 százalékban magyar tulajdonban vannak

Bokik-küldöttgyűlés: a jövőért szerződtek 

A Miskolc jövőjéért Miskolc önkormányzata és a Bokik között megkötött együttműködési szerződésről mind Hollósy András alpolgármester és Bihall Tamás kamarai elnök úgy nyilatkozott, hogy az messze túlmutat egy protokollális szerződésaláíráson. Mindkét fél számára kiemelten fontos, hogy a hosszú évtizedeken át tartó állóvíz után aktív fejlődés induljon meg a városban.  

Hollósy András kiemelte a Miskolc a Bükk városa programot. Kijelentette, hogy a fejlődéshez rendre, nyugalomra, kiszámíthatóságra van szükség. Ezért a városvezetés ezeknek a körülményeknek a jobbításával indította el tevékenységét. Az alpolgármester kiemeltre a járatkísérő program sikereit, azt, hogy idén egymilliárd forinttal többet költ a korábbinál a város rendbetételére. Folytatódik a tavaszi nagytakarítás, amely látható eredményekkel jár.  

Hollósy András külön megemlítette a tömegközlekedést, amely a város működésének neuralgikus pontja. Mint mondta, meg kell teremteni a konszolidációt és előre kell menekülni. Az egyik legfontosabb cél, hogy korszerű és teljes egészében környezetbarát autóbuszflottája legyen Miskolcnak.  

 A dízelolaj, a gáz és az elektromos áramot követően a jövő üzemanyaga a hidrogén. Miskolc vezetése mindent megtesz, hogy a legkorszerűbb hidrogén-meghajtású autóbuszokból álló flottája álljon rendelkezésre  városnak és az utazóközönségnek.  

Bihall Tamás, a Bokik elnöke arról beszélt, hogy nagyon nehéz, küzdelmes év volt 2024 a vármegye gazdasága számára, de a vállalkozások talpon maradtak. Nincs tömeges csőd, vagy vállalkozások megszűnése. Fontos a lokálpatrióta gazdaság, a tudás alapú gazdaságfejlesztés. Kiemelt feladata Miskolc regionális szerepének erősítése, a város iparának fejlesztése. A turisztika és a belváros fejlesztése is a prioritások közé tartozik. Egy nemrég kötött megállapodás értelmében a mesterséges intelligencia programban is kiemelt szerepet kap Miskolc.

A Bokik-Miskolc megállapodás céljairól: 

  • a Bokik kiemelten támogatja és aktívan részt vesz Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere által meghirdetett „Bükk városa program” sikeres megvalósításában 
  • Miskolc város gazdasági fejlődésének előmozdítása 
  • Miskolc város országos és nemzetközi ismertségének és gazdasági súlyának erősítése 
  • hatékony, helyi természeti erőforrásokra is támaszkodó biztonságos, gazdaságos és környezetkímélő energiagazdálkodás 
  • az önkormányzat érdekeinek előmozdítása az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zónában 
  • a megfelelő képzettségű, jól felkészült szakemberek munkaerőpiacra kerülésének elősegítése és értékteremtő módon történő helyben tartása

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!