Kertészkedjünk!

2025.03.23. 11:30

Tuti, hogy nem jól metszi a fákat, bokrokat! Íme, a miskolci sztárkertész tanácsai!

A legtöbb kerttulajdonos tavasszal kap észbe, hogy meg kell metszeni a fákat és cserjéket, de nem minden növénynek jó ez az időszak. A helytelen metszés nemcsak a virágzást és a terméshozamot csökkentheti, hanem hosszú távon a növények egészségére is negatív hatással lehet. Mutatjuk, mit és mikor érdemes metszeni, hogy mindenki csodájára járjon a kertjének!

Ha odafigyel a megfelelő metszési időpontokra, gondoskodik a talajról, természetes módszerekkel védekezik a kártevők ellen, és tudatosan öntöz, a kert hosszú távon egészséges és gyönyörű marad! Konkoly Andrea kertészmérnök, a Dr. Park tulajdonosa megosztotta a boon.hu olvasóival, hogy mikor és hogyan érdemes metszeni a növényeket, és további hasznos tippeket is adott a gyepgondozásról, természetes növényvédelemről és öntözési praktikákról. Ezekkel a tippekkel nemcsak szebb, hanem fenntarthatóbb kertet is kialakíthat!

metszés, kert, permetezés, helytelen metszés
Nem minden növénynek tesz jót a tavaszi metszés 
Forrás: MW

1. Növényspecifikus metszés – Ne mindent egyszerre!

A legtöbb kerttulajdonos tavasszal kap észbe, hogy meg kell metszeni a fákat és cserjéket, de nem minden növénynek jó ez az időszak. Például a tavasszal virágzó cserjéket - mint az aranyvessző vagy az orgona - a virágzás után, míg a gyümölcsfákat a tél végén érdemes metszeni. 

Ha nem a megfelelő időben nyírja meg a növényeket, könnyen elveszítheti a következő szezon virágait vagy termését.

2. Gyepgondozás – A föld a lényeg!

A gyep gondozásával kapcsolatban sokan a fűnyírásra és az öntözésre koncentrálnak, pedig a talaj megfelelő tápanyag- és levegőellátása a kulcs a szép gyephez. Konkoly Andrea szerint évente kétszer érdemes gyepszellőztetést végezni, majd szerves trágyát vagy komposztot kiszórni, hogy a gyep egészséges és ellenálló maradjon. Egy jó minőségű talaj biztosítja a fű egyenletes növekedését és segít a betegségek megelőzésében.

3. Rovarbarát kert – A kevesebb több!

A vegyszeres permetezés csökkentése nemcsak környezetbarát megoldás, hanem segíti a hasznos rovarok – méhek, katicabogarak – elszaporodását is. A kertészmérnök azt javasolja, hogy ültessünk méhcsalogató növényeket - ilyen a levendula, a kakukkfű, a kasvirág -, és hagyjunk meg egy kis vadvirágos sarkot a kertben, ahol természetesen megtelepedhetnek. 

Minél több hasznos rovar él a kertben, annál kevesebb gondunk lesz a kártevőkkel!

4. Öntözési okosságok – A reggeli időzítés aranyat ér

A nyári melegben sokan este locsolnak, de ez elősegíti a gombás betegségek terjedését. 

A legjobb időpont az öntözésre a hajnali órákban van, amikor a víz még nem párolog el, és a növények fel tudják szívni a nedvességet 

– tanácsolta Konkoly Andrea. Így nemcsak kevesebb vizet pazarolunk, de a növényeink is egészségesebbek maradnak.

5. Természetes növényvédelem – Konyhai megoldások

Ha a levéltetvek, csigák vagy más kártevők támadják a kertet, először próbálj ki természetes szereket! A fokhagymás víz - aprított fokhagyma forró vízben áztatva, majd leszűrve - hatásos levéltetvek ellen, a kávézacc és tojáshéj pedig távol tartja a csigákat. A szakértő szerint ezek a tippek nemcsak hatékonyak és olcsók, hanem környezetbarát megoldást is kínálnak a növényvédelemre.

Ha tetszett szeretné, hogy idén az ön kertje legyen a legszebb, olvassa el további tippjeinket is!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában