2025.02.12. 15:00
Gondolta volna, hogy van borsodi település a világ hat legjobbja között?
A történet még évekkel ezelőtt kezdődött. A világ legjobbjának választhatják a Tokaj-hegyaljai gólyavédelmi programot.

Forrás: Bodrogkeresztúr
A Bodrog közelsége miatt Bodrogkeresztúr a gólyák népszerű élőhelye. Az elmúlt időszakban a nemzetközi fenntartható turizmussal foglalkozó szakemberek figyelmének fókuszába került a világörökségi Tokaj-hegyaljai településen az elmúlt években megvalósult gólyavédelmi program.

Gólyavédelmi program a fókuszban
A projekt Fülöp, a gólya tragikus halála nyomán indult, aki több mint egy évtizeden át élt Bodrogkeresztúron télen-nyáron, végül viszont egy villanyvezeték okozta a halálát. Ez az esemény indította el a helyiek által vezetett kezdeményezést, amely során a légvezetékeket földkábelekre cserélték, miközben a villanypóznákat meghagyták, hogy kényelmes fészkelőhelyet biztosítsanak a gólyáknak - olvasható a település honlapján.
A természetvédelemmel összekapcsolt turisztikai projektet részletesen bemutatták a Global Sustainable Tourism Council 2025 január végén megjelent Destination Stewardship Reportjában, így a keresztúri projekt a világ minden országában a fenntarthatósággal foglalkozó szakemberek fókuszába került – írja a lelepo.hu.
Ott vannak a hat legjobb között
Emellett a projekt bekerült a világ hat legjobb projektje közé a Természet és Táj kategóriában a Green Destinations TOP 100 Story Awards versenyén, így esélyessé vált, hogy március 4-én, az ITB Berlin keretében megrendezendő díjkiosztón akár a dobogó legmagasabb fokára állhasson a település és a borvidék menedzsment szervezetének vezetője.
Magyarország immár két éve sikeresen képviselteti magát a Green Destinations Top 100 Stories versenyen, amelyre a felkészítést minden esetben az Innotime Hungary végezte.
2023-ban két desztináció került fel a listára: Miskolc és Veszprém, 2024-ben pedig négy desztináció oszthatta meg fenntarthatósági jó gyakorlatát a világgal: Esztergom, Sárvár, Tokaj Hegyalja és Veszprém, ezek között szerepelt a bodrogkeresztúri projekt is.
Fülöp gólya
A híres keresztúri madár Észak-kelet Spanyolországban kelt ki a tojásból, 2003-ban egy olasz madarász gyűrűzte meg fiókaként. Nevét az akkor spanyol trónörökösről, ma királyról kapta. Fülöp spanyol létére a Bodrog partján telepedett le, s nem ment onnét el soha többé. A helyiek szerint Fülöp, amint tavasszal megérezte a gólyák érkezését, kiválasztotta a legszebb fészket, s erőteljes hímként várta, hogy egy tojó mellette landoljon. Válogathatott az üres fészkek között, így két évig a komp közelében lakott, hat évig a helyi iskola kéményén fészkelt, aztán a polgármesteri hivatallal szembeni villanyoszlopra költözött, majd egy magánház előtt talált új otthonra. Tizenkét nyár alatt összesen 34 fiókát repített világgá, de az elköteleződést nem szerette - következetesen mindig gyűrű nélküli gólyahölgyeket választott.
A településen annyira megkedvelték a hűséges Fülöp gólyát, hogy még futóversenyt is indítottak a tiszteletére. 2018-as balesete éppen ezért a teljes helyi közösséget mélyen érintette.
boon.hu video
- A vállalkozások támogatása és a gazdaság fejlesztése volt a fő téma - képek, videó
- Drasztikus áresés az élelmiszerek áraiban, régóta vártunk erre! - videó!
- Nagyszabású takarítási akció Miskolcon: illatos biohabot és speciális törlőkendőket is bevetnek - képek, videó
- Megtudtuk, élesek voltak-e a robbanószerek Miskolc belvárosában!
- Atyaég! Gránát és aknavető került elő egy lomtalanítás során Miskolcon – fotókkal, videóval