Figyelem!

2024.12.26. 20:00

Biztosan jól szedi a vitaminjait? A tej gátolja a vas felszívódását, az A-vitamin dohányzóknál növeli a rák kockázatát

A téli időszakban sokan nyúlnak vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, hogy erősítsék immunrendszerüket vagy pótolják az étrendjükből hiányzó tápanyagokat. De vajon jól használjuk ezeket a készítményeket? Tudta, hogy ha dohányzik, az A-vitamin növeli a rák kockázatát? Vagy azt, hogy a koffein rontja a vitaminok felszívódását?

Arra, hogy mikor érdemes bevenni a vitaminokat, és milyen tényezőkre kell odafigyelni? Dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter, a Semmelweis Egyetem szakgyógyszerészei segítenek eligazodni a kérdésben.

vitaminok
A vitaminok és ásványi anyagok hasznosak, de nem mindegy hogyan szedjük azokat
Forrás:  Shutterstock

Vitaminok: nem mindegy mivel és mikor szedjük

Az első lépés, hogy tudjuk, a vitamin zsírban vagy vízben oldódó-e

 – emelte ki dr. Horváth István László. A zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) étellel együtt szedhetők a legjobban, mivel a zsírok segítik a felszívódásukat. Ezzel szemben a vízben oldódó vitaminok, mint a C-vitamin és a B-vitaminok, egy pohár vízzel, akár reggeli előtt is bevehetők. Egy másik fontos szempont, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok nem „szeretik” egymást. Dr. Vajda Péter elmondta, hogy a vastartalmú készítményeket például éhgyomorra ajánlott bevenni, de nem szabad őket magnéziummal együtt fogyasztani, mert ez gátolhatja a felszívódásukat. 

A vasat reggel, a magnéziumot pedig este érdemes bevenni, hiszen ez utóbbi az elalvást is segítheti.

A különböző ételek és italok befolyásolják a vitaminok hatékonyságát

A vitaminok és ásványi anyagok felszívódását különböző ételek és italok is befolyásolják. Összegyűjtöttek néhány érdekes példát:

  • Kávé, tea, energiaitalok: a koffein ronthatja a vitaminok felszívódását.
  • Forró italok: a C-vitamin és a B1, B2 vitamin hőre érzékeny, ezért ezeket nem ajánlott forró teával vagy más meleg italokkal bevenni.
  • Tejtermékek: a vas felszívódását jelentősen gátolják, ezért a kettőt külön fogyasszuk.
  • Érdemes tudni, hogy míg a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását, a tej vagy a kalciumban gazdag ételek kifejezetten hátráltathatják azt.

Gyógyszerek használatakor külön figyelmet igényel a vitaminok fogyasztása

Ha valaki gyógyszereket is szed, a vitaminok és ásványi anyagok használata különösen körültekintést igényel. Antibiotikumok, véralvadásgátlók vagy onkológiai készítmények esetén kiemelten fontos, hogy a beteg tájékoztassa kezelőorvosát a kiegészítő terápiáról. A gyógyszerek és vitaminok közötti kölcsönhatások elkerülése érdekében ajánlott 1-2 óra különbséggel bevenni ezeket.

Bizonyos élethelyzetekben eltérhet a vitaminszükséglet:

  • Kismamák: feltétlenül konzultáljanak orvossal vagy gyógyszerésszel a vitaminok szedéséről, különös tekintettel a folsavra és a D-vitaminra.
  • Dohányzók: az A-vitamin növelheti a rák kockázatát, így ezt kerülniük kell.
  • Alkoholfogyasztók: gyakran B1-vitamin-hiánnyal küzdenek, amelyet pótolni kell.

Hogyan szedjük helyesen a vitaminokat?

A vitaminokat és ásványi anyagokat kúraszerűen érdemes szedni. Dr. Horváth István László szerint több hetes vagy hónapos időszakokban, lehetőleg megelőzés céljából kell alkalmazni őket, mert a szervezet vitaminraktárainak feltöltése időigényes. A zsírban oldódó vitaminok raktározódnak, de a vízben oldódók gyorsan kiürülnek, ezért ezeket rendszeresen kell pótolni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában