2024.11.21. 10:00
Őszi gyümölcsök és zöldségek: ezek felpörgetik az egészséget
Itt az igazi ősz, és már egyre jobban közeledünk a télhez. Szerencsére a nagy hidegben is vannak olyan szezonális őszi gyümölcsök, amelyek hozzájárulnak az egészségünkhöz. Ilyen a vitaminokban bővelkedő alma, a szuperélelmiszerként emlegetett körte, az étkezésben fontos szerepet játszó sütőtök és az édesburgonya.
A tea a főzet sokat segít a szervezetünkön télen
Fotó: Guido Mieth
Az őszi gyümölcsök sokat segítenek az egészségünk megőrzésében.
Miért érdemes csipkebogyóteát inni? Mi a legtökösebb megoldás az őszi egészség javítására? Melyik zöldség kap kulcsszerepet a rák megelőzésében?
Petrik Dorina, a Miskolcon lévő Erzsébet Fürdő dietetikusa válaszolt kérdéseinkre.
Őszi gyümölcsök: főszerepben az alma és a körte
Az alma egy valóságos vitaminbomba, az ősz egyik legnépszerűbb gyümölcse. Az almában megtalálható mikrotápanyagok között szerepel a C-vitamin, a B-vitaminok, a foszfor, a kalcium, a kálium és a cink.
Magas pektintartalommal (vízben oldódó rosttartalommal) rendelkezik, ami támogatja az emésztést, a bélflórát, valamint segít a koleszterinszint csökkentésében. Az alma népszerűségéhez hozzájárul, hogy egész évben könnyen fellelhető gyümölcs, aminek számos fajtájával találkozhatunk
- mutatta be az alma egészségügyi előnyeit Petrik Dorina.
Az alma mellett jóval kevesebbet beszélünk a körtéről, mivel kihagyhatatlan tétel az őszi gyümölcsök között. A körte nemcsak szuperélelmiszer, hanem egyben az emésztőrendszerünk őre is. A dietetikus szerint a körte viszonylag magas rosttartalommal rendelkezik (100 g-ban kb. 6,2 g rost van), így gyakori fogyasztása támogatja az egészséges bélműködést és megakadályozhatja a székrekedés kialakulását. Korábban itt írtunk a szuperélelmiszerekről. Itt pedig az öt legjobb őszi szuperélelmiszerről olvashatunk.
Egy tökös megoldás őszre
A sütőtök egyszerűen kihagyhatatlan, amint hidegre fordul az idő, ezért Petrik Dorina szerint érdemes felvenni az étrendünkbe:
A sütőtök béta-karotinban gazdag, ami a narancssárga színéért is felelős. A béta-karotin egy antioxidáns vegyület, ami támogatja a látásunk, a bőrünk egészségét, emellett szerepet játszik a szabadgyökök elleni védekezésben.
Másrészt az édesburgonya íze nagyon emlékeztet a sütőtökre. Egészségesebbé teszi az őszi hétköznapokat, mert az édesburgonyában számos vitamin, ásványi anyag és antioxidáns vegyület megtalálható. Ilyen a C-vitamin, a magnézium, a kálium, a mangán, illetve a béta-karotin. Köretként, krémlevesként, főzelékként, töltött/rakott ételként, vagy akár vékony szeletekre vágva, pirítós sütőben megsütve kenyér helyett fogyasztva is beiktathatjuk az étrendünkbe- hívta fel a figyelmünket a dietetikus.
Szőlő: ezért az ősz koronázatlan királynője
A szőlő fontos szereplő az őszi gyümölcsök seregszemléjében.
„A szőlő a foszfor és a magnézium mellett kalciumban, illetve káliumban is bővelkedik. Ezek az ásványi anyagok nélkülözhetetlenek a csontok, a fogak felépítéséhez, valamint az idegrendszer és a különböző anyagcsere folyamatok megfelelő működéséhez” – beszélt a szőlő kitüntetett szerepéről Petrik Dorina.
A szőlőfajták közül a dietetikus szerint a vörös szőlőt mindenképp érdemes kiemelni, mivel nagy mennyiségben tartalmaz rezveratrolt. A rezveratrol egy erős antioxidáns hatással bíró bioaktív vegyület, amely szerepet játszik az érrendszerünk egészségében és lassítja a bőröregedés folyamatát.
Igyunk csipkebogyóteát és együnk diót!
A csipkebogyó kiemelkedő C-vitamin tartalommal rendelkezik, 100 gramm friss csipkebogyó kb. 400 milligramm C-vitamint tartalmaz.
„A C-vitamin fontos a kollagén képződésben. Vízben oldódó, hőre lebomló vitamin, így nem javasolt forró vízzel teának elkészítve fogyasztani, mert jelentősen csökken a csipkebogyó jótékony C-vitamin tartalma
- mutatott rá a csipkebogyó fontosságára az Erzsébet Fürdő dietetikusa.
A dió az Omega-3 zsírsavak és az antioxidánsok egyik őszi kincsestára. Petrik Dorina hangsúlyozta a dió élettanilag jótékony szerepét:
„Az olajas magvak közül a dió rendelkezik az egyik legmagasabb alfa-linolénsav tartalommal, amiből a szervezet képes EPA és DHA zsírsavakat (Omega-3 zsírsavakat) előállítani. Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak és pozitívan befolyásolják a szív- és érrendszerünk egészségét.”
Kelbimbó és szilva: az őszi egészség két motorja
Az egészséges őszi gyümölcsök terén a szilva az ősz egyik slágergyümölcse. A magas rosttartalmú szilva nagy káliumtartalmának köszönhetően pozitív hatással bír a vérnyomás alakulására. Az antioxidáns vegyületek közül a szilva bővelkedik flavonoidokban, antocianinokban és kvercetinben. Mivel 100 g gyümölcs kb. 5,7 g élelmi rostot tartalmaz, így székrekedés fennállásakor az egyik legjobb választás lehet a szilva/aszalt szilva gyakori beiktatása.
A kelbimbó fogyasztása szerepet játszhat a rák megelőzésében.
„A kelbimbó a keresztesvirágú zöldségek családjába tartozik. Indol-3-karbinol vegyületekben gazdag, amik segítenek a különböző toxinok és a xeno-ösztrogének semlegesítésében, így szerepet kaphat bizonyos rosszindulatú daganatok (pl: melldaganat, petefészek daganat) megelőzésében”- mondta Petrik Dorina.
A padlizsán jótékony hatással van a szívre. Magas antocianin színanyag tartalmának köszönhetően pozitív hatással van a szív-és érrendszer egészségére.
A cékla és a füge titkai
A cékla az ősz egyik nagy energiaforrása, kiemelkedő mikro tápanyag, magas kálium, magnézium, folsav és flavonoid tartalommal bír.
Másrészt az őszi gyümölcsök között ott van még a füge, amit egyesek természetes, mások aszalt állapotban fogyasztanak. Nagy kérdés: melyik az egészségesebb?
„A füge nagy mennyiségű rosttartalma miatt segítséget jelenthet a székrekedés megelőzésében. Egyszerű cukrokban gazdag gyümölcs, ezért frissen fogyasztva előnyösebb, mint aszalt állapotban” – válaszolt kérdésünkre az Erzsébet Fürdő dietetikusa.