egészség

2019.07.12. 20:00

Rossz lehet a légzésnek, de a vérkeringésnek is

A klímaberendezések bizony negatív hatással is lehetnek az egészségünkre.

A klíma kellemes, de be kell tartani a szabályokat

Forrás: Dreamstime

A nyár és a kánikula beköszöntésével, aki teheti, kocsijában, lakásában, munkahelyén használja a klímaberendezés hűsítő hatását. Manapság már nem is tudjuk, akarjuk elkerülni, hogy találkozzunk a klíma hatásával, ami nem feltétlenül jelent csak mindig pozitív dolgokat.

Változatos tünetek

Tény, hogy egy lehűtött helyiségben jobban lehet koncentrálni, hatékonyabb a munka, kellemesebb az otthonlét, az alvás, illetve az általános köz­érzet. Ha épp klímavásárlás előtt áll, érdemes jól körülnézni a piacon, nem mindig az olcsóbb termék a jobb. A nem megfelelő klímakörülmények az egész szervezetünkre hatással lehetnek, de elsősorban a légzőrendszerünkre és a vérkeringésünkre. A hideg-meleg környezeti változásokhoz mindenki másképp alkalmazkodik. Az ideális klíma általi hőmérséklet megítélése elég szubjektív, attól függően, ki mennyire érzékeny.

A klimatizált helyiség levegője gyakran száraz, ez okozhat légzési panaszokat, légszomjat, a szem, a torok és az orrnyálkahártyák szárazságát. Emellett fejfájást, szédülést, kimerültséget is tapasztalhatunk. Sokaknál jelentkezik megfázásos, allergiás tünet (orrfolyás, tüszkölés, köhögés, könnyezés), akár kötőhártya-gyulladás és fogfájás is. A száraz levegő a bőrünkre is szárító hatással van. Ha a hideg levegő közvetlenül ér minket, akkor ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak.

Fotó: Dreamstime

A klímaberendezés ugyanazt a levegőt forgatja, hűti és szűri, ami a helyiségben van, vagyis friss levegővel nem cseréli ki. Ez jótékony lehet olyan embereknél, akik erősen szenvednek a pollenek okozta allergiától, mivel a kintről érkező allergének nem jutnak be, illetve a helyiségben lévőket pedig a légkondicionáló pollenszűrője kiiktatja.

Első a tisztaság

Ha azonban a klíma légtisztító- és szűrőrendszere nem kellően tiszta, akkor ebben az esetben akár még több gondot is okozhatnak, mivel ez a zárt rendszer kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának.

Igen ritka, de annál veszélyesebb lehet a legionárius betegség és a szisztémás gombafertőzés, melyek kórokozói a légkondicionáló rendszerében megtelepedve és a levegőbe jutva okozhatnak megbetegedést.

Fontos a szellőztetés

Akár otthon, a munkahelyen, az autóban felszerelt klímát évente legalább egyszer vegyszeresen ki kell tisztíttatni. Ha azonban szakember szerint a szűrőt már nem elég vegyileg kezelni, akkor az egészet ki kell cserélni. Ezzel sok bajt előzhetünk meg.

Nem szabad elfelejtkezni a rendszeres szellőztetésről sem. A szárító hatás ellen bőséges folyadékbevitellel, hidratáló krémek és műkönny használatával védekezhetünk. Ha klimatizált helyen dolgozunk vagy épp vásárolunk, érdemes magunkkal vinni vékony kardigánt, pulóvert, ezzel védekezni a meghűlés ellen. Immunrendszerünket C-vitaminnal erősíthetjük.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában