Rangos elismerés

2024.11.06. 13:54

Nyolc alkotót tüntettek ki a Nemzet Művésze díjjal

Nyolcan nyerték el idén a legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) székházában, a Pesti Vigadóban.

Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke beszédet mond a Nemzet Művésze díjak átadása alkalmából a Pesti Vigadó díszteremben tartott ünnepségen 2024. november 5-én. Idén nyolcan nyerték el az elismerést

Forrás: MTI

Fotó: Kocsis Zoltán

A Nemzet Művésze díj Bizottság 2024-ben Berecz András népdalénekesnek, mesemondónak, Ferenczfy-Kovács Attila építésznek, belsőépítésznek, látványtervezőnek, Kende János operatőrnek, Lázár Antal építésznek, Mezei Gábor belsőépítésznek, bútortervezőnek, Tamás Menyhért költőnek, írónak, műfordítónak, Temesi Ferenc írónak és Uhrik Teodóra táncművésznek, táncpedagógusnak ítélte oda az elismerést.

Nemzet Művésze, TURI Attila; TEMESI Ferenc; HANKÓ Balázs
Temesi Ferenc író, miután átvette a Nemzet Művésze díjat a Pesti Vigadó díszteremben tartott ünnepségen 
Fotó: Kocsis Zoltán / Forrás:  MTI

Önök, tisztelt nemzet művészei a legkiválóbb minőségben képviselik azt, amit mi, magyarok sok-sok évszázada építünk napról napra. Kultúránkat, művészetünket, patriotizmusunkat, azaz a magyar nemzeti eszmét

– mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a díjátadó ünnepségen, hangsúlyozva, hogy a két szó, nemzet és művészet nincsen meg egymás nélkül, kölcsönösen feltételezik egymást.

A Nemzet Művésze címet az irodalom, a színházművészet, a képzőművészet, a zeneművészet, az iparművészet, az építőművészet, a filmművészet, a népművészet, a táncművészet, a fotóművészet és a képzőművészet legkiválóbb hazai alkotói viselik, testületük átfogja a teljes magyar kulturális életet – emlékeztetett, hozzátéve: tudásuk, tapasztalataik, alkotásaik világosan, tisztán, őszintén és híven mutatják meg, hogy mit jelent ma magyarnak lenni.

Az önök tudása a magyarok jövőjének legcsillogóbb tőkéje

– fogalmazott.

Turi Attila, az MMA elnöke köszöntőjében emlékeztetett a díjátadó jubileumára, mint mondta, az alapítást követően éppen tíz éve, hogy az első díjazottak átvehették az elismerést november 5-én, a köztestület születésnapján.

Megjegyezte: a kiválóság felismerése jelen időben nem olyan egyszerű, mint múlt időben beszélni róla. 

De nekünk az a dolgunk, hogy még időben mutassuk fel a nemzetnek, kik a példaképeik

– mondta.

Az eddigi eredményekről és az elmúlt tíz évben a díjjal elismert művészekről szólva kiemelte: továbbra is érzékeny figyelemmel kell óvni és támogatni szellemi, lelki valutánkat, a magyar kultúrát, művészeit, akik egy nemzet lelki táplálékát adják, közösségeket teremtenek.

Hangsúlyozta: 

a nemzet művészei a kultúra hordozói egy olyan világban, amikor a valós és virtuális, a valódi és a pszeudovilág az arányvesztés miatt végzetesen keveredni látszik. 

Fontos, hogy egyértelmű, élő példa mutassa meg, az Isten adta tehetség és a kicsiszolásához szükséges munkásság a valóság

– mondta.

Az MMA kezdeményezésére az Országgyűlés a magyar művészeti élet kimagasló teljesítményt nyújtó, elismert képviselőinek személyes megbecsülése, méltó életkörülményeinek biztosítása céljából alapította a Nemzet Művésze díjat, amely a legrangosabb hazai művészeti elismerés. A nemzet művészei egy időben legfeljebb 70-en lehetnek.

A Nemzet Művésze díj Bizottság elnöke Turi Attila építész, az MMA elnöke, tagja Aknay János festőművész, Eperjes Károly színművész, Ács Margit író, Blaskó Péter színművész, Ferencz István építész, tervezőművész, Koltai Lajos filmrendező, operatőr, Péreli Zsuzsa képzőművész, textilművész, Sapszon Ferenc karnagy, Sebő Ferenc előadóművész, népzenekutató és Zsuráfszky Zoltán táncművész, koreográfus.

Így szól A fekete bárány meséje a Nemzet Művésze díjjal kitüntetett Berecz András előadásában: 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!