Ukrán élelmiszerek

2025.06.05. 14:59

Hazánk kitartó ellenállása végre célt ért, Brüsszel elismerte a tévedését

Magyarország hosszú ideje sürgeti az olcsó, gyakran gyenge minőségű ukrán mezőgazdasági termékek uniós piacról való kiszorítását. Brüsszel végre lépett, amivel gyakorlatilag elismerte, hazánknak igaza van.

Hazánk kitartó ellenállása végre célt ért, Brüsszel elismerte a tévedését

Az Európai Unió engedett a gazdák nyomásának, és megfékezi az ukrán élelmiszerek szabad beáramlását (illusztráció)

Forrás: AFP

Brüsszelből érkezett a nagy bejelentés: az Európai Unió engedett a gazdák nyomásának, és megfékezi az ukrán élelmiszerek szabad beáramlását. Mostantól ismét magasabb vámok és szigorú importkorlátozások lépnek életbe, ami gyakorlatilag egyenlő az import leállításával – adta hírül a Magyar Nemzet.

Hosszú hónapok figyelmeztetései, tárgyalásai és vitái után megszületett az első komoly eredmény: az európai gazdák kitartó ellenállása végre célt ért. Alexander Bernhuber európai parlamenti képviselő úgy fogalmazott: „ez jó üzenet a lehető legjobb pillanatban”. A harcnak azonban még nincs vége, az EU ugyanis újabb tárgyalásokat tervez Ukrajnával a vámkedvezmények ügyében. Bernhuber szerint éppen ezért most különösen fontos, hogy az újonnan létrejövő Európai Gazdaszövetség révén erős nemzetközi összefogás alakuljon ki, mert – mint mondta – 

ez a szervezet erősíti meg igazán a gazdák hangját és érdekeit Európa-szerte.

Alexander Bernhuber határozott fellépést sürget az Európai Uniótól, erről bővebben ITT olvashat. 

Hazánk régóta sürgeti a gyenge minőségű ukrán termékek kiszorítását

Mint ismert, Magyarország hosszú ideje sürgeti az olcsó, gyakran gyenge minőségű ukrán mezőgazdasági termékek uniós piacról való kiszorítását, mivel azok tisztességtelen versenyt jelentenek a magyar gazdák számára. A kormány különösen a gabona- és baromfiimport miatt emelt szót, és több ízben is kérte az Európai Uniótól az ukrán agráráruk behozatalának korlátozását vagy tilalmát.

Brüsszel eddig alapvetően támogatta az ukrán mezőgazdasági termékek uniós piacra jutását, főként politikai és szolidaritási okokból, az Oroszország elleni háborúra hivatkozva.

Mindemellett fontos megjegyezni, hogy Brüsszel egyik meghatározó célkitűzése, hogy a háború sújtotta Ukrajna már 2030 előtt csatlakozhasson az Európai Unióhoz, mint láthatjuk tönkretéve ezzel Európa gazdaságát. Ukrajna gyorsított csatlakozási tervét Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!