2024.12.21. 15:30
Európa gazdaságát meggyötörte az orosz–ukrán háború
Meghökkentő adatot említett a háború okozta fájdalmakról Orbán Viktor kormányfő: a kitörése után felszökő energiaköltség egy év alatt 4000 milliárd forintot szipkázott ki Magyarországról. Európa gazdasága az orosz–urán háború következtében megnyomorodott, és sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy talpra álljon a kontinens.
Nemcsak Ukrajnát kell újraépíteni, hanem a megnyomorgatott európai gazdaságot is
Forrás: Shutterstock
Fotó: Potashev Aleksandr
Nem a beteg Európa felgyógyulására, hanem belső forrásaira építi remélt gazdasági újraindítását Magyarország – erről beszélt egy évzáró interjújában Orbán Viktor magyar kormányfő, azt is ecsetelve: a kontinens és hazánk hatalmas károkat szenvedett a jövőre három év után remélhetőleg véget érő ukrajnai háború miatt. A Világgazdaság utána járt, számokban hogyan szemléltethetők ezek a károk. Amelyeket személyesen, életünkben valamennyien megéreztünk, az európaiak javához hasonlóan, és fájdalmasan, ha nem is olyan borzasztó formákban, mint a háborús felek – írja a portál.
Európa gazdasága a háború következtében egy energiaválságot él meg
A károk teljes felmérése csak a háború befejezte után lehetséges, és még akkor sem azonnal, mert minden releváns adat valószínűleg nem lesz azonnal elérhető. A tetejébe a hatások évtizedekig működnek, és nem is felmérhető: milyen tovább gyűrűző problémákat okoz, ha egy család elvesztette egy tagját, tagjait, vagy otthonából elmenekülni kényszerült.
Sok hatás már most felmérhető. A Patrióta YouTube-csatornának adott interjújában a miniszterelnök a magyar károkról többek közt közölt egy meghökkentő adatot: a háború, Európa gazdasági kettészakadása, az oroszokra kirótt nyugati szankciók következtében az Európai Unió energiaválságba zuhant. Emiatt az éves magyar energiaköltség tizenkét hónap alatt hatalmas összeggel, mintegy tízmilliárd euróval ugrott meg.
Egy év alatt 4000 milliárd forint, huss ki
– fogalmazott a kormányfő.
A hatás nem volt egyedi, máig tartó, és senki sem tudja, a jövőben mérsékelhető-e: teljesen valószínűleg nem, hiszen Európa korábbi nagy energiaellátója,
Oroszország gazdasági leszakítása Európáról megtörtént,
és nem tudni, milyen mértékben visszafordítható, ha a háború véget is érne. Az Északi Áramlat gázvezetékeket egyszerűen felrobbantották, és az orosz energia áramlása keletre a maradék vezetékeken is megcsappant. Jelenleg ott tartunk, az orosz gáz ukrajnai tranzitja is leáll Közép-Európába.
A visszájára sült el az orosz gázra kiszabott szankció
A gáztranzit vészes kilátásairól szóló csütörtöki híradását a német Axel Springer csoport európai hírportálja így zárja: „a Politico elemzése azt találta, hogy a gáztranzit vége korlátozott hatással lenne az EU egészére”. A brüsszeli vállvonogatást híven illusztrálja, több tagállamban azonban kiverheti a biztosítékot az unió ilyen cinikus értelmezése. Maga a hivatkozott cikk is azzal indít, hogy a leállás „költségesnek bizonyulhat Ausztria, Szlovákia és Magyarország számára” (azzal a véleménnyel folytatva, hogy „az orosz gázszerződés mérgező”). Csak napokkal ezelőtt magyar, osztrák, szlovák és olasz energiacégek, nagy ipari fogyasztók és kereskedelmi szövetségek nyilatkozatban sürgették a megegyezést a gázszállítás folytatásáról. Ursula von der Leyen Európai Bizottsága lesöpörte a panaszt.
A Világgazdaság elemzése teljes terjedelmében IDE kattintva olvasható!