2024.12.31. 16:51
Albérletárak: egyre nagyobb a különbség a bérbeadók és a bérlők igényei között
A teljes 2024-es évet tekintve összességében mérsékelten emelkedtek a bérleti díjak. Az albérletárak enyhe emelkedése ellenére a bérlők már csak átlagosan 215 ezer forintért kerestek bérleményt.
Egyre nő a differencia a bérlők és a bérbeadók elképzelései között
Forrás: Shutterstock
Fotó: M_Agency
A bérlők fizetőképességének folyamatos csökkenése miatt egyre nehezebbé válik a lakások kiadása a 250 ezres átlagos bérleti díj felett. Az albérletárak ezen korlátja 2025 első felében is velünk maradhat – véli felmérésére hivatkozva a Rentingo.
Decemberben a fővárosi bérbeadók átlagosan 249 ezer forintért kínálták kiadó lakásukat, de a 250 ezres átlagos bérleti díj felett – a 2023-as szárnyalást követően – egyre nehezebbé vált és több időbe telt a lakások kiadása 2024 utolsó negyedévére – állapította meg legfrissebb albérletpiaci elemzésében a Rentingo.
Albérletárak: egyre nő a differencia a bérlők és a bérbeadók elképzelései között
Miközben a bérbeadók átlagosan negyedmillió forintért adnák ki ingatlanjaikat,
a bérlők fizetési hajlandósága tovább csökkent, az év utolsó hónapjában már csak átlagosan 215 ezer forintért kerestek bérleményt, és ezzel 16 százalékosra nyílt az árolló a kínálati és keresleti oldal között.
Ilyen differencia legutóbb 2020 végén, a Covid második hullámában volt tapasztalható a lakást keresők és kiadók elképzelései között – hívja fel a figyelmet a Rentingo, amelynek felméréséből az is kiderül: a teljes 2024-es évet tekintve összességében mérsékelten emelkedtek a bérleti díjak, a drágulás 4,2 százalék volt, ami alig haladta meg az infláció mértékét.
Ugyanakkor hiába esett vissza az infláció, a budapesti lakhatási válság így is tovább mélyült. Amíg a KSH által számolt elméleti fogyasztói kosárban 1,4 százalékos súllyal szerepel a lakbér, addig a való életben szintén a KSH által számolt 439 ezer forintos nettó átlagfizetéssel rendelkező bérlő a jövedelmének az 57 százalékát fizeti ki egy átlagos albérlet havi díjára – hívja fel a különbségre a figyelmet a Rentingo.
A 2023-ban történt 19 százalékos drágulás olyan mértékben rontotta a bérlők fizetőképességét, hogy 2024-ben már nem tudtak lépést tartani a bérleti díjak korábbi emelkedésével – vélik.
Mi várható a fővárosi albérletpiacon?
A Rentingo arra számít, hogy
- 2025-ben az albérletpiacon lassú kínálatnövekedés várható
- a kormányzat által decemberben bejelentett új lakásfejlesztési tőkeprogram még nem tudja éreztetni a hatását, viszont 2025-ben lejárnak a magas kamatozású állampapírok, és a felszabaduló tőkét többen befektetési célú lakásvásárlásra fordíthatják
- az új airbnb-s engedélyekre vonatkozó moratórium miatt a befektetési célú vásárlások 2025-ben kizárólag a hosszú távú piacon tudnak megjelenni
- a törvényi szabályozás lazítására aligha lehet számítani, sőt, önkormányzati szinten követőkre találhat akár a VI. kerületi teljes tiltás is
Hogy alakulhatnak az árak?
Miközben 2025-ben az albérletpiaci kínálat lassú növekedésére lehet számítani, a Rentingo szerint a bérlők fizetőképességének alakulása ennél sokkal nehezebben prognosztizálható. A 2026-os választási évhez közeledve a közbeszédben és a médiában egyre nagyobb teret kaphat a lakhatási válság, így nem elképzelhetetlen, hogy a bérlőket rövid távon célzott kormányzati program segíti majd.
Amíg erre nem kerül sor, addig a bérleti díjak nagyobb mértékű emelkedésével nem számolhatunk
– véli a bérlők és bérbeadók közösségi oldala.
A teljes cikket a Világgazdaság oldalán olvashatja el.