2025.01.09. 06:00
Bérmegállapodás: a vármegyei vállalkozások remélik, hogy az emberek jobban mernek majd költekezni
A történelmi bérmegállapodás és a munkáshitel várható hatásairól kérdeztük meg a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szakembereket és lakosokat. Az érdekképviseletek bizakodóak, és hiszik, hogy az bérmegállapodás segíti a fogyasztás beindítását.
Jobban kinyílhatnak a pénztárcák
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Hamarosan kiderül, hogyan alakult az infláció a tavalyi év egészét figyelembe véve, ami a történelmi bérmegállapodás szempontjából sem mellékes. Az eddig ismert részeredményekből az látszik, hogy a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően tartósan sikerült leszorítani a szankciós inflációt írja a Magyar Nemzet. Szakembereket kérdeztünk arról, hogy a történelmi bérmegállapodásnak milyen hatásaival számolnak Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében.
Bérmegállapodás a régiónk szemszögéből
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke üdvözli a bérmegállapodást. Egészen biztos, hogy komoly hatékonyságnövekedésre, javulásra van szükség a vármegye vállalkozásainál ennek kitermelésére, de nagyon bizakodó a várható eredményeket tekintve. A régió nagyvállalatainak többségénél a történelmi bérmegállapodás nem okoz gondot, mert a bérek már egyébként is e felett vannak. Ugyanakkor a kisvállalkozások jelentős részénél ez problémát okoz, miközben mindenki elismeri ennek szükségességét – mondta az elnök.
A kormány tervei szerint az infláció tartós leszorítása, a történelmi bérmegállapodás és a keresetek emelkedése tovább erősíti a fogyasztást, amely fontos motorja a gazdasági növekedésnek.
A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei elnöke, Ádám Imre részt vett a bérminimum megállapodáshoz kapcsolódó tárgyalássorozatban, aminek a vége az lett, hogy mindkét fél – a munkáltatók és munkavállalók is – elégedetten álltak fel. A vármegyei vállalkozók között végeztek felmérést az intézkedéssel kapcsolatban, akik egyöntetűen úgy nyilatkoztak, hogy első körben 10 százalék alatti béremelésben gondolkozzon az érdekképviselet. Ezt sikerült elérni a tavalyi évben.
A gazdasági helyzet nem tett lehetővé magasabb emelést, különösen a mi vármegyénkben, ahol nagyon sok olyan vállalkozó van, akinek nincs megfelelő tőkeháttere ahhoz, hogy igazából fejlesszen, és azt sem szeretnénk, hogy a béremelés a fejlesztés terhére történjen. Többségük örül, és elfogadja a 9 százalékos minimálbér emelést, és örül a 7 százalékos garantált béremelésnek, ami szükséges ahhoz, hogy a munkavállalóit megtartsa. Ugyanakkor látni kell azt is, hogy a béremelés hatásai bizonyos fokig a növekedés hátrányára mennek.
A vállalkozások ugyanakkor bíznak abban, hogy a béremelés belső fogyasztásnövekedést fog generálni, és az emberek jobban mernek majd költekezni. Ennek a gazdasági hatásai a várakozásaink szerint már 2025 közepén és főként a második felében már mérhetőek lesznek. Egyelőre még az óvatosságot látjuk a fogyasztói oldalról, az emberek egy része tartalékol, hiszen különösen az év végi ünnepek alkalmával kiköltekeznek, de pár hónapon belül a fogyasztás meglódulhat – fogalmaz a VOSZ B.-A.-Z. vármegyei elnöke.