2024.11.19. 06:00
Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
A tapasztalt sebészek videóinak megtekintésével kiképzett robot ugyanolyan ügyesen hajtotta végre a műtéti eljárásokat, mint az orvosok.
Forrás: Johns Hopkins Egyetem
Az útmutató „how to” videók, akár a YouTube „hogyan csináljam” bemutatói nagyon jól jönnek azoknak, akik gyorsan szeretnének manuális készségeket elsajátítani. Most kiderült, hogy a videók nézése azoknak a robotoknak is beválik, amelyek kiváló sebészekké szeretnének válni.
Autonóm robotsebészek számára olyan mesterségesintelligencia-rendszert fejlesztettek ki, amely tapasztalt orvosok pontosságával képes műtéteket végrehajtani.
Eddig a robotok programozása a legegyszerűbb sebészeti manőverek végrehajtására is úgy zajlott, hogy minden egyes apró mozdulatot kézzel kódoltak. Most a Johns Hopkins Egyetem csapata, Axel Krieger vezetésével a programozást felváltotta az imitációs tanulásnak nevezett technikával.
Így a sebészeti robotok betanításában kihagyhatják a nehézkes és lassú programozási feladatokat. Egyre közelebb jutnak a robotsebészetben a teljes autonómiához, amikor a robotok emberi segítség nélkül is végezhetnek bonyolult műtéteket.
A robot minden esetben ugyanolyan ügyesen hajtotta végre a műtéti beavatkozásokat, mint az emberi orvosok.
A modell az imitációs tanulást ugyanazzal a gépi tanulási rendszerrel kombinálta, amely a ChatGPT alapját képezi. A kutatók több száz videóval táplálták, amelyeket a Da Vinci robotok karjaira helyezett csuklókamerákkal rögzítettek sebészeti beavatkozások során. Ezeket a videókat, amelyeket a sebészek a világ minden tájáról rögzítenek, rendesen a műtétek utáni elemzéshez használják, majd archiválják.
Világszerte csaknem 7000 ilyen robotot használnak – Magyarországon is működnek Da Vinci robotok –, több mint 50 ezer sebészt képeztek ki a rendszeren. Így már hatalmas archívum jött létre a robotok számára, hogy „utánozva megtanulják” az emberi sebészek legjobb megoldásait.
Varázslatos, hogy nem teszünk mást, mint megmutatjuk a kamerát, és megállapítja a műtéthez szükséges robotmozgásokat.
„A modell elsajátít olyan dolgokat, amikre nem tanítottuk meg. Ha leejti a tűt, akkor felveszi és folytatja – pedig ezt nem tanítottuk meg neki” – mondja Krieger.
Egy féregnek látszó apró robot például mélyen behatol a tüdőbe, hogy felismerje és kezelje a rák korai jeleit. A Leedsi Egyetem tudósai szerint ez a különlegesen apró eszköz hozzáfér a test legkisebb hörgőihez. A tudósok úgy vélik, az új találmány forradalmasíthatja a tüdőrák kezelését, mivel pontosabb, személyre szabott és lényegesen kevésbé invazív megközelítést nyújt.
A Johns Hopkins Egyetem a müncheni robottanulási konferencián mutatta be a fejlesztést. Ez olyan jövő felé nyit utat, amelyben a robotok autonóm módon hajthatnak végre összetett műtéteket, csökkentve ezzel az orvosi hibák lehetőségét. Egy felmérés szerint ugyanis minden ötödik amerikai orvosi hiba áldozatául esik – van helye tehát a sebészi szakmában a robotizációnak.
„Csak össze kell gyűjtenünk a különböző eljárások videóit, és a robot néhány nap alatt megtanulhatja – magyarázza Krieger. – Ezzel csökkentjük az orvosi hibák számát és pontosabb műtéteket végezhetünk.”
A kutatók azon dolgoznak, hogy az imitációs tanulási megközelítéssel robotokat képezzenek ki teljes sebészeti beavatkozásokra, nem csak az egyedi feladatokra. A robotgyógyászat jövőjét illetően mindez túlzás nélkül nevezhető forradalmi lépésnek.
Digitália
- Kiderült, hogy az idő gyorsabban telik a Holdon, mint a Földön
- Már a LinkedInen is átvernek: hogyan védekezhetünk?
- Aggasztóan hosszú kommunikációs csönd után végre hazatelefonált az űrhajó
- Milyen hatással van az immunrendszerünkre, ha félelemet ébresztő helyre megyünk?
- Régimódi? Használjon papírt, a számítógép mégis segíteni fog (videó)