2024.10.17. 06:00
Videókon is mutatjuk, milyen lesz az ISS-t 2030-ban felváltó új űrállomás
2030-ban a NASA leállítja az ISS-t, ami elég, mikor a Föld légkörébe kerül. Addig kell egy új űrállomás.
Az űrállomás belső folyosóján
Forrás: Vast Space
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) több mint 25 éve ad otthont űrhajósoknak: mellesleg az ISS azon kevés helyek egyike, ahol Amerika és Oroszország a legnagyobb viták idején is békésen együttműködik.
Az űrállomás ideje azonban hamarosan lejár, a NASA-nak utódot kell keresnie.
A kaliforniai székhelyű Vast Space nemrég mutatta be az ISS helyébe tervezett Haven-2 űrállomásának terveit.
Ezen a pályán azonban más cégek is versenyeznek, köztük az Axiom Space, a Blue Origin, vagy éppen a Northrop Grumman. Úgy tűnik, a Haven-2 esélyesebb, de a döntést a NASA-nak kell meghoznia.
A Vast már dolgozik a Haven-1-en, amelyet 2025-ben tervez pályára állítani. Az űrvállalat szerint
az egymodulos Haven-1 lesz a világ első kereskedelmi űrállomása, amely akár négy űrhajós rövid távú küldetését is képes fogadni.
„Ebben az évtizedben az ISS utódjának megépítésére összpontosítunk” – mondta Max Haot, a Vast vezérigazgatója. „Ezért a világ első kereskedelmi űrállomásának, a Haven-1-nek a megépítésével és üzemeltetésével mutatjuk be tudásunkat.”
Jelentős koncepcióváltásról van szó: a NASA ugyan továbbra is akar űrállomást, de annak építésével nem akar foglalkozni. Egyszerűen vásárló (megrendelő) akar lenni, és kereskedelmi partnert keres egy olyan űrállomás megépítésére és üzemeltetésére, amelyet a NASA használhat. Ezt már régen tapasztaljuk az űrhajók építésében és üzemeltetésében: az amerikai űrügynökség lényegében kiszervezte a feladatokat kereskedelmi vállalatokhoz.
A NASA úgy tervezi, 2030-ra leállítja az ISS-t, ami átrepülve a Föld légkörén, nagyobbrészt elég majd a visszatérés során keletkező hőtől.
Ha csakugyan a Vastet választják a Haven-2 megépítésére az ISS kereskedelmi helyettesítőjeként, a vállalat már 2028-ban elindítja az első modult egy SpaceX Falcon Heavy rakéta fedélzetén. Ezzel az ütemtervvel kétéves átfedés lenne a jelenlegi Nemzetközi Űrállomással. Az első modul pályára állítása után a Vast további három modult szeretne építeni és elindítani két év alatt.
A tervek szerint az első négy modult egymáshoz dokkolják, a Vast pedig egy nagyobb magmodult és további négy Haven-2 modult küld fel 2030 és 2032 között, amelyek az ismerős T-alakzatba rendeződnek.
A Haven-2-ben mikrogravitációs kutatást és az űrben történő gyártást segítő laboratórium, valamint a jelenlegi ISS-hez hasonló kupolaablak, robotkar, valamint a rakományok dokkolását támogató légzsilip és egy, az űrsétákhoz használatos másik légzsilip található majd. A Vast ezen kívül egy teljes modult szándékozik nemzetközi partnereinek szentelni.
Digitália
- Talán egy polc mélyén nálunk is rejtőzik egy több százezret érő régi játékkonzol?
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés
- Nő lett Magyarország első űrorvosa
- Magyar nőket érintő Motherless-botrány: ezt tehetjük a lesifotók ellen