Webber rajt-cél győzelmet aratott

Fotó: EPA
Fotó: EPA
Mark Webber a Red Bull autójával rajt-cél győzelmet aratott a Spanyol Nagydíjon.

A második a Ferraris Fernando Alonso lett. Vettel fékprobléma miatt csak a harmadik helyen ért célba, Lewis Hamilton az utolsó előtti körben defekt miatt kiesett.

A 2010-es világbajnokság ötödik versenyével kezdetét vette az európai szezon, a legtöbb csapat Barcelonában csütörtökön különböző fejlesztésekkel jelent meg, a Mercedes nagyobb tengelytávú W01-et készített a futamra és radikálisan megváltoztatta motorborítást Nico Rosberg és Michael Schumacher autóján, aki idén első alkalommal jobban szerepelt csapattársánál.

A Red Bull Racing 2010-ben minden időmérő edzésen az első helyen végzett, Webber indulhatott a vasárnapi versenyen csapattársa, Sebastian Vettel mellől, míg a négy világbajnok a második és harmadik sort foglalhatta el.

Habár a hirhedt vulkáni felhő miatt a barcelonai nemzetközi repülőteret lezárták, nagy számú Fernando Alonsót támogató néző látogatott ki a 20-21 °C fokos hőmérsékletben a pályára.

A rajt tisztán sikerült mindkét Red Bull számára, habár Webber és Vettel maga mögött találta a McLarenes Lewis Hamiltont és a Ferraris Fernando Alonsót az egyes kanyarnál. A brit pilóta a belső-, spanyol vetélytársa a külső íven volt; azonban az első négy helyen változás nem történt. A Hispaniás Bruno Senna már az első körben kiesett, a hármas kanyarnál a gumifalban kötött ki.

Kamui Kobayashinak is ugyanitt volt problémája, megcsúszott autójával és a 10.-ről a 16. helyre esett vissza – a japán pilóta végül a 12. helyen fejezte be a versenyt, olyan pilótákat előzött meg, mint Jarno Trulli és Vitalij Petrov, valamint előnyt szerzett a többiek problémájából. A Sauberes pilóta csapattársának, a barcelonai születésű Pedro de la Rosának nem volt szerencséje; az első kör végén ki kellett állnia a boxba defekt miatt, melyet Sebastien Buemivel történt ütközése (ami miatt később a svájci pilótát boxutca áthajtásos büntetéssel sújtották) során szerzett az első kanyarban. A McLaren korábbi tesztpilótájának autóját a 21. körben pedig véglegesen betolták a boxba.

A gyors Webber folyamatosan gyors köröket teljesített és nem talált legyőzőre. Azonban úgy tűnt csapattársa, Sebastian Vettel különböző problémák miatt lecsúszik a dobogóról.

A boxkiállás során Lewis Hamiltonnak sikerült megelőzni a német pilótát; Vettel gyenge kivezető kört teljesített, két másodpercet veszített a sereghajtók miatt, a brit pilóta az egyes kanyarban megelőzte a kék autót, de ki kellett kerülnie a Virgin Racinges Lucas di Grassit, aki a kanyar csúcspontjánál haladt, ennek eredményekét Vettel a bukótérbe kényszerült.

Az újoncok számára csalódott nap volt, a Hispaniás Karun Chandhok beállt a boxba Senna első körös kiesése után. Később az indiai pilóta hozzáért Jaime Alguersuari autójához, aki túl korán tért vissza a lekörözés után a versenyvonalra; a spanyol pilóta ezért boxutca áthajtásos büntetést kapott, azonban a mezőny legfiatalabb spanyol pilótája így is pontszerző helyen ért célba, köszönhetően Lewis Hamilton utolsó előtti körben történt defektjének.

A háromas kanyar bejáratánál a 65. körben a McLaren bal első defektet kapott, a második helyről esett ki, hasonló módon, mint két évvel korábban akkori csapattársa, Heikki Kovalainen. Alonso így a második helyre került, miután Vettelnek eggyel többször kellett kiállnia a boxba és az utolsó 10 kört már a fékek elkopása miatt lassan tudta teljesíteni.

Mellékesen megjegyezve, Kovalainen nem tudott elindulni a mai versenyen, miután sebességváltó probléma lépett fel autóján a felvezető kör előtt.

Hamilton késői defektjének következtében a hétszeres világbajnok, Michael Schumacher legjobb eredményét érte el visszatérése óta, a negyedik lett a javuló Mercedesszel, miután izgalmas csatát vívott a tavalyi év világbajnokával, Jenson Buttonnal. Azonban a másik Mercedes pilóta számára bosszantó délután volt, Nico Rosberg aki az első kanyarban a fűre került sok helyet veszített és kétszer állt ki a boxba, végül a 13. helyen ért célba.

A 2007-es versenyt megnyerő Felipe Massa, akinek első szárnya Chandhok lekörözése során megsérült, a hatodik helyen ért célba. A brazil pilótát Sutil és Kubica követte. Rubens Barrichello meglepetésre a kilencedik helyen ért célba, azt követően, hogy 24 órával korábban az időmérő edzés első etapjában már búcsúzni kényszerült. Vitantonio Liuzzi, aki nem szerzett pontot autó nélkül tért vissza a boxba, miután az utolsó körben megállt alatta négykerekűje.

Most csak egy hetes pihenő lesz a Formula-1-ben, május 16-án a Monacói Nagydíjat rendezik meg.