Miniszterjelöltként 10 hónappal ezelőtt betegekért versenyző kórházakat, jobb színvonalú onkológiai és kardiológiai ellátást ígért.
Miniszterként július elsején először arról döntött, hogy egyetlen orvos-beteg találkozó sem lehet rövidebb 5 percnél, és a kórházak csak annyi beteget vehetnek fel, ahány ágyuk van, hogy senki ne feküdjön folyosón, pótágyon.
Ebből aztán rögtön vita kerekedett. Szinte minden orvosi, gyógyszerészi, betegszervezeti és politikai csoport talált kivetnivalót a reformban, már a kezdetektől. Ennek ellenére nyár végén elkezdődött a reformtörvények elfogadása.
Szeptember elejére eldőlt, lesz vizitdíj az orvosoknál, és napidíj a kórházakban. A miniszter akkor arról beszélt, hogy ha a beteg 300 forint vizitdíjat fizet, akkor szerinte megszűnhet a hálapénz, és kevesebben mennek feleslegesen orvoshoz.
Még az ősszel úgy döntött a kormány, hogy idén patikán kívül is lehet több mint 300 féle gyógyszert venni. A gyógyszerészek többször is tüntettek a szerintük szakmaiatlan döntés ellen, ennek ellenére február óta több benzinkútnál is kapható pl. vény nélküli fájdalomcsillapító.
Szintén 2007 februárjától kell 300 Ft-ot fizetni azokért a gyógyszerekért is, amelyek korábban ingyenesek voltak. Ilyen például az inzulin.
Január elseje óta számlát kap minden beteg, ha kiengedik a kórházból. Az orvosok arra panaszkodnak, hogy így még hosszabb az adminisztráció. Molnár Lajos szerint viszont ezzel a módszerrel elkerülhetők a kórházi csalások.
A rendelőkben az orvosok 2007-ben már csak a legolcsóbb gyógyszereket írhatják fel. Ha nem ezt teszik, a praxisukat is elveszíthetik, csakúgy, mint ha nem készítenek részletes jelentést a betegek kezeléséről az egészségbiztosítónak.
Leghangosabban a kórházbezárások, ágyszám csökkentések miatt tiltakoztak az érintettek és a politikai szervezetek az elmúlt hónapokban. Április elsejére 16-rel csökkentették az aktív ágyak számát az országban, és 5 kórházat bezártak.
Átalakították a beutalási rendet is. Ingyen ellátást mindenki csak a lakóhelye szerinti kórházban kaphat. A reformok első szakasza 3 napja zárult le. Idén ősztől az egészség- és nyugdíjbiztosítási rendszert akarja a kormány átalakítani.
A kommentelés opció, a jó magaviselet kötelező! Moderációs elveinket itt olvashatja .