Mérnökhiány

2019.08.08. 17:30

Nem vonzó a mérnökpálya, kevés az egyetemi hallgató

Kreatív megoldásokat javasol a kritikus hazai mérnökhiányra az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség.

Szaniszló Bálint

Népszerűvé akarják tenni a mérnöki pályát a fiatalok előtt

Magyarországon nem kevesebb mint 6 ezer mérnök hiányzik a munkaerőpiacról, és egyelőre még nem látszik, honnan lehet őket pótolni. A műszaki szakokon ma még csak a felvételt nyert hallgatók 29 százaléka tanul, viszont a valós szükségletek miatt 40 százalék feletti létszám kellene.

Reform az iskolákban

Szakmai érdekképviseletként az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) ennek a kihívásnak a megoldására fókuszál. Szakértői cselekvési tervet dolgoztak ki, hogy segítsék az iskolákat, tanárokat és nem utolsósorban a tanulókat, annak érdekében, hogy a jövőben fokozatosan és folyamatosan növekedhessen a mérnökpályák iránt érdeklődő fiatalok száma.

Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség álláspontja szerint a műszaki pályaorientáció hatékonyabbá, eredményesebbé tétele érdekében összehangoltan kell fejleszteni az intézményeket, és megismertetni a fiatalokkal a mérnöki szakmákban rejlő lehetőségeket, karrierutakat.

Úgy látják, mielőbb el kell érni, hogy az iskolákban valóban olyan technológiákat, gépeket, eszközöket használjanak a diákok, amelyeket a vállalatoknál jelenleg is alkalmaznak. Ehhez az utóbbiak számára lehetővé kell tenni, hogy támogathassák az iskolákat és a szakképzési járulék rendszerén keresztül aktívan hozzájáruljanak a szakemberek kineveléséhez.

Tanárok képzése

Hasonlóan kiemelt feladat a tanárok képzésének támogatása. Ennek részeként elengedhetetlen az oktatók felkészítése a digitális technológiák készségszintű használatára, aminek köszönhetően érthetőbbé, befogadhatóbbá, színesebbé, élménydúsabbá tehetők a gyerekek számára a műszaki és természettudományos ismeretek, információk. Az EJMSZ emiatt is szorgalmazza, hogy regionálisan az iskolákban jöjjenek létre duális, kooperatív képzési központok, amelyekben a vállalatok, az oktatási intézmények szakemberei dolgozhatnak együtt azon, hogy továbbképzések, felkészítők és egyéb, a tudásmegosztást segítő tevékenységek révén több diák kapjon releváns szakismeretet, jövőképet, illetve alakulhasson ki direkt kapcsolat a leendő munkavállalók és munkaadók közt.

Az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség szerint a fiatalok számára olyan programokat kell szervezni, amelyek abban segítenek nekik, hogy jobban értsék, illetve megismerjék a műszaki pályákban rejlő lehetőségeket. Ennek megfelelően a szövetség saját kezdeményezéseként már el is indította az EJMSZ Youth-t, amely egy kezdő, a tagvállalatok által delegált mérnökökből álló csapat. Ők szeptembertől országszerte tartanak majd pályaorientációs elő­adásokat az iskolákban, hogy saját példájukon keresztül hívják fel a diákok figyelmét arra, miért érdemes mérnöknek tanulni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!