Épített örökség

2020.02.26. 07:18

Kiemelik az épülő Mindszentyneum területén feltárt téglaégető kemencéket

Kiemelik és restaurálják a leendő zalaegerszegi Mindszenty József Múzeum és Zarándokközpont (Mindszentyneum) területén feltárt, országos és várostörténeti szempontból is jelentős 14-15. századi, épített örökséggé nyilvánított téglaégető kemencéket Zalaegerszegen.

A Göcseji Múzeum munkatársai speciális gézzel fedik be egy 2017-ben feltárt középkori téglaégető kemence maradványait Zalaegerszegen, a leendő Mindszentyneum területén 2020. február 25-én.

Forrás: MTI

Fotó: Varga György

Az országban ilyen nagy méretű 18 és 15 négyzetméter alapterületű téglaégető kemence kiemelésére még nem volt példa

mondta el az építési területen tartott keddi sajtótájékoztatón Simmer Lívia, a Göcseji Múzeum régésze.

A kemence kiemelését a Göcseji Múzeum szakmai irányításával a Budapesti Történeti Múzeum restaurátorai és a műemlékvédő cég közösen végzi.

A kemence alatti, 15-20 centiméteres földréteg alatt vaslapot helyeztek el, a több tonnányi, speciális oldattal kezelt, gézzel bevont objektumot tömbökre feldarabolva emelik ki a lelőhelyről. Előkészítés és száradás után a dobozba zárva szállítják a restaurátorműhelybe ismertette a részleteket Simmer Lívia.

Hozzáfűzte:

a kemencék az előkerült leletanyagok és a régészeti rétegződések alapján a 14. század végén, a 15. század elején működhettek.

A település 1394-ben a veszprémi püspökséghez került, a források szerint akkor építették fel a püspöki udvarházat és valószínűleg akkor zajlott a középkori plébániatemplom gótikus átépítése is.

A Göcseji Múzeum munkatársai egy 2017-ben feltárt középkori téglaégető kemence maradványainál Zalaegerszegen, a leendő Mindszentyneum területén 2020. február 25-én
Fotó: Varga György / MTI

A területek közelsége és a téglaméretek a templom melletti temetőkápolna és a kemencékből előkerült téglák mérete szinte megegyezik arra utalnak, hogy az építkezéshez használt téglákat ezekben az égetőkben készítették.

A feltárt területen valószínűleg több téglaégető működött, de ezeket az objektumokat az Egerszeg vár erődítései megbolygatták. Két kemence szinte teljesen megsemmisült, csak a helyét tudták meghatározni, kettő viszont nagyon jó állapotban maradt meg: a kisebb méretű valószínűleg 4 fűtőnyílással rendelkezett, míg a nagyobb téglaégető 2 fűtőnyílással működött. A téglából kirakott boltívekkel körbevett objektumnak állandó tapasztott rostélya lehetett magyarázta Simmel Lívia.

A várostörténeti és országos szempontból is jelentős objektumok két évvel ezelőtt kerültek elő a csaknem 900 négyzetméteres ásatási területen.

A feltárást követően ideiglenes állagmegóvás történt. Idén, a Mindszenty Múzeum építésének kezdetén a kivitelező jelezte, hogy olyan gépi munkákat végeznek, amelyek megsemmisítheti az objektumokat.

Egy 2017-ben feltárt középkori téglaégető kemence maradványai Zalaegerszegen, a leendő Mindszentyneum területén 2020. február 25-én
Fotó: Varga György / MTI

Az Örökségvédelmi Hivatallal és kivitelezővel közösen a Göcseji Múzeumnak sikerült olyan megállapodást kötnie, hogy a kemencéket kiemelik, így meg tudják menteni az utókornak.

A restaurált téglaégető kemencék két év múlva az eredeti lelőhelyhez közel, az új múzeum kiállítóterébe kerülnek.

Borítókép: a Göcseji Múzeum munkatársai speciális gézzel fedik be egy 2017-ben feltárt középkori téglaégető kemence maradványait Zalaegerszegen, a leendő Mindszentyneum területén 2020. február 25-én

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában