Friss hírek

2009.11.08. 15:14

Magányos merénylõ volt a Fort Hood-i ámokfutó, de még nem biztos

<p>Meggyõzõdésük az amerikai hatóságoknak, hogy magányos tettes az eddig pszichiáterként dolgozó, 39 éves Nidal Malik Hassan õrnagy, aki csütörtökön két fegyverrel 13 ember megölt és 30-at megsebesített a texasi Fort Hood katonai bázison. Az amerikai hadsereg bûnügyi nyomozó részlege, a CID szóvivõje, Chris Grey azt mondta újságíróknak vasárnap: semmi sem utal arra, hogy a palesztin származású õrnagynak lettek volna társai, a vérengzés indítéka még ismeretlen.</p>

Az ámokfutó õrnagyot, akit egy Kimberley Munley nevû, 34 éves sebesült rendõrnõ lõtt le végül, jelenleg a texasi San Antonio egyik katonai kórházában kezelik, ahová életveszélyes állapotban vitték be. John Rossi, a Fort Hood-i katonai bázis helyettes parancsnoka vasárnap közölte, hogy a férfi már nincs válságos állapotban. Azt azonban nem árulta el, hogy tud-e beszélni már, és ha igen, akkor megtörtént-e az elsõ kihallgatása.

A CID szóvivõje azt is mondta vasárnap, hogy a nyomozók bizonyítékokat keresnek arra, hogy a pszichiáternek volt-e iszlamista motivációja, avagy attól kattan-e be, hogy a munkája során a harcterekrõl hazatért, lelkileg sérült katonáknak kellett segítenie. A New York Times szerint a nyomozók nem zárják ki annak a lehetõségét, hogy az õrnagy valamiért azt érezte, hogy egy öngyilkos küldetést kell végrehajtania, bár annak nincs nyoma egyelõre, hogy egy terrorista sejthez tartozott volna.

A lap szerint Hassan komputerét átvizsgálva a nyomozók úgy találták, hogy a férfi sokszor belépett, sõt esetenként regisztrált olyan honlapokra, portálokra, amely dicsõítik az iszlamizmust, és e-mailben levelezett hasonló gondolkodású, az Egyesült Államokon kívül élõ emberekkel is. Az újság megbízható forrásokra hivatkozva az írja, hogy az õrnagy valószínûleg írt olyan oldalakon, amely az öngyilkos merényleteket próbálják igazolni. Az amerikai médiában olyan hírek is megjelentek, amelyek szerint Hassan kijelentette korábban: az Egyesült Államok háborúja a terror ellen valójában háború a muzulmánok ellen. Családja szerint a férfi piszkálódás célpontja volt a munkahelyén, a bázison a vallása miatt.

A New York Times a férfi lakószomszédjait is idézi. Õk állítólag az mondták, hogy röviddel a csütörtöki vérengzés elõtt elajándékozott sok mindent a személyes tárgyai közül, például több ruháját, a matracát, zöldségeket, sõt még egy Korán kötetet is. "Ezekre nem lesz szükségem" - mondta a férfi állítólag egyik szomszédjának, akit a lap megszólaltatott.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!