Helyi közélet

2015.10.07. 11:39

Tovább ártalmatlanít majd a sajóbábonyi "norvég alapos" projekt

Sajóbábony - A visszamaradt salakból vasfémet nyernek ki; áprilistól működhet az új eljárás.

Sajóbábony - A visszamaradt salakból vasfémet nyernek ki; áprilistól működhet az új eljárás.Cégen belül röviden csak norvég alapos projektnek hívják azt az új technológiát, amelyet az ÉMK Észak-Magyarországi Környezetvédelmi Kft. valósít meg a Sajóbábonyi Ipari Parkban. A 260 millió forintos beruházás – ebből 159 millió forint a Norvég Alap támogatása – alapkövét kedden rakták le az ipari park területén. A projekt lényege: a veszélyes hulladékok égetéssel történő ártalmatlanítása után visszamaradt salakból vasfémet nyerjenek ki. Egy picit lapunk is részese lett a keddi eseménynek, hiszen az aznapi Észak-Magyarország is bekerült az időkapszulába.

Kevesebb salakanyag

„Általános irányelvnek tekinthető Európa-szerte, hogy a hulladékokat megpróbálják a lerakástól eltéríteni, ezért hazánkban is új jogi szabályozás lépett életbe a lerakási járulék bevezetésével. Ez ösztönzőleg hat a cégekre, hogy a lerakott mennyiséget csökkentsék, és ennek egyik alternatívája az égetéssel történő ártalmatlanítás” – ismertette a keddi rendezvényen Paulovics József projektmenedzser. Elmondta azt is: „A veszélyes hulladékok égetéssel történő ártalmatlanítása során, hulladékfajtától függően, 2–30 százalékban keletkezik salak, ami ugyancsak veszélyes hulladék, de tovább már nem hasznosítható, ezért a lerakókba kerül. A salakban azonban jelentős mennyiségű vasfém is található, amely a körülbelül 700 Celsius-fokon történő kiégetés után már nem sorolható a veszélyes hulladékok közé, így újrahasznosítható. Az új technológia bevezetésével kevesebb salakanyag kerül a cég által kiépített hulladéklerakóba, így annak élettartama növekszik, ugyanakkor csökken a környezet terhelése”.

Kiss László, a Kiss Cégcsoport tulajdonosa az ipari park történetét ismertetve elmondta, hogy az ’50-es évek elején hadiipari céllal épült, több száz hektáron, eldugva a Bükk sarkában. Jelenleg kilenc nagy cég működik a területen és csaknem 44 kisebb vállalkozás, ezek közel 1200 embert foglalkoztatnak. 2000-ben beléptek a környezetvédelmi piacra, mára pedig – a veszélyes hulladék ártalmatlanítása területén – a második helyen állnak, csaknem 26 ezer tonnás éves termeléssel.

Hosszú távú

„Egy 260 millió forintos beruházást elindítani komoly felelősség, hiszen hosszú távú prosperálást jelent” – ezt már Török Dezső, a megyei közgyűlés elnöke mondta az alapkőletételen. Hangsúlyozta azt is, jó irányba megy Sajóbábony, hiszen azon kell dolgoznia a megyének is, hogy minél több hulladékot lehessen ártalmatlanítani.

- N. Szántó Rita -


Minél nagyobb arányban

Az ÉMK Észak-Magyarországi Környezetvédelmi Kft. 2000-ben alakult, veszélyes és nem veszélyes hulladékok begyűjtését, szállítását, előkezelését, valamint ártalmatlanítását végzi. Az általuk alkalmazott technológia megfelel a BAT (Elérhető Legjobb Technika) előírásoknak. A hulladékkezelés során törekednek a hulladékok anyagának, vagy energiatartalmának minél nagyobb arányú hasznosítására.


Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában