Helyi közélet

2012.07.06. 11:03

A Mályi-tóba fulladt egy 16 éves miskolci fiú

Mályi - Egy 16 éves fiatalember lelte halálát a Mályi tavon július 5-én! Borsod-Abaúj-Zemplén megyében ez évben már kilenc ilyen jellegű tragédia történt. A nyári hónapokban legtöbbször a meggondolatlan fürdőzés okoz tragédiát. A rendőrség felhívja a figyelmet a szabadvizek veszélyeire, a fokozott óvatosság életet menthet!

Mályi - Egy 16 éves fiatalember lelte halálát a Mályi tavon július 5-én! Borsod-Abaúj-Zemplén megyében ez évben már kilenc ilyen jellegű tragédia történt. A nyári hónapokban legtöbbször a meggondolatlan fürdőzés okoz tragédiát. A rendőrség felhívja a figyelmet a szabadvizek veszélyeire, a fokozott óvatosság életet menthet!

Életet menthet a szabályok betartása:

· Gyengén úszók csak a sekély vízben mártózzanak meg!

· Szeszes italtól befolyásolt, gyógyszer vagy kábító hatású más szer miatti bódult állapotban tartózkodjon a fürdőzéstől!

· Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ne fürödjön!

· A szabad vizek mentén a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés a legbiztonságosabb!

· Ismeretlen helyen ne ugorjon vízbe, ugyanis a vízfelszín alatt található és nem látható kövek, cölöpök, karók és egyéb tárgyak maradandó csigolya- és gerincsérülést, rosszabb esetben akár halált is okozhatnak! Lehetőség szerint ismerje meg a fürdésre igénybe venni kívánt vízterület sajátosságait, mederviszonyait.

· Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt (gumicsónak, gumimatrac), azon lehetőleg ne aludjon el!

· Lehetőség szerint egyedül nem menjenek a vízbe, mert ha csak rövid idejű eszméletvesztés is következik be, és nincs elérhető segítség, fennállhat a fulladás veszélye.

A kilencedik tragédia

A Miskolci Rendőrkapitányság ügyeletét a mentőszolgálat munkatársai értesítették 18.00 óra után néhány perccel, mivel információjuk szerint a Mályi-tóban elmerült egy fiatalember. A hatósági szemlén beszerzett adatok alapján a tragédiát megelőzően három fiatalember ment a vízbe, ketten úszva, harmadik társuk pedig gumimatracon követte őket. Mintegy 100 méterre a parttól visszafordultak, azonban a 16 éves miskolci fiú lecsúszott a matracról, majd elmerült. A társai segítettek neki, de próbálkozásuk sajnos sikertelen volt. A búvárok este hét óra után emelték ki az élettelen testet a vízből. A szakértői vélemény kizárta az idegenkezűséget a halál okának pedig a fulladást jelölte meg. A Miskolci Rendőrkapitányság közigazgatási eljárás keretében vizsgálja a haláleset körülményeit.

A fürdőzés veszélyeire figyelmeztet a rendőrség!

A rendőrség felhívja a figyelmet a szabadvizek veszélyeire, a fokozott óvatosság életet menthet! Éppen ezért a hatóság figyelmeztet minden vízparton tartózkodót a fürdőzés legalapvetőbb szabályainak betartására! Jó tudni azt is, hogy, aki tiltott helyen fürdik szabálysértést követ el és húszezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható!

További hasznos tanácsok:

- Napozás után testét zuhanyozással, vagy más módon hűtse le, felhevülten soha ne menjen a vízbe!

- Szív- és érrendszeri-, légző-, továbbá mozgásszervi betegségben szenvedők egyedül soha ne fürödjenek!

- Mindig vegye figyelembe és tartsa be a viharjelző szolgálat – ahol található – által adott jelzéseket!

- Ha hínáros vízen kell átúszni, akkor azt a lehető legkisebb mozdulatokkal tegye! Ha az örvény lehúzza, ne kapálózzon, a lélegzetét visszatartva várja meg, míg az örvény ereje érezhetően csökken és ússzon a felszínre!

- Ne fürödjön közvetlenül étkezés után, teli gyomorral!

- Az úszóeszközök (vízibicikli, gumimatrac, illetve más felfújható eszköz) használata szintén fürdésnek minősül, így ezekre is a fürdés szabályai vonatkoznak. Fürdőzők közelében úszóeszközöket használni csak úgy szabad, hogy azok a fürdőzőket ne veszélyeztessék.

- Gumimatrac, vízibicikli használata során felhevült testtel nem szabad vízbe ugrani, és ne ugorjanak a vízbe anélkül, hogy előzetesen nem győződtek meg a meder mélységéről. Fejesugrás a sekély vízbe súlyos sérülést okozhat!

- A szélben elsodródott fürdőeszközök, felfújható vízi játékeszközök után ne ússzanak, mert életüket veszélyeztetik, ha ezt mégis megteszik és elsodródnak, maradjanak a felfújható eszközön, míg a segítség megérkezik, és ne hagyják el azt!

- A fürdőhely határait a parton 60×30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló táblával, a vízen vörös-fehér függőlegesen csíkozott, henger alakú, legalább 50×50cm-es bójákkal jelölik. A 120 cm-nél mélyebb víz határát tavakon és állandó vízterületeken „120 cm” feliratú, folyókon „mély víz” feliratú táblával jelölik.

- A fürdési tilalmat 60×30 cm méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan 3 cm széles piros csíkkal áthúzott táblával jelölik.

A gyermekek védelmében:

- Hat éven aluli továbbá úszni nem tudó tizenkét éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet!

- Gyermeket még a vízparton sem hagyják felügyelet nélkül!

- Gyermek és ifjúsági csoportok esetén a csoport vezetőjének a fürdőzők létszámának megfelelő számú, úszni tudó és a vízi mentésben jártas felnőtt személyekből figyelő és mentőőrséget kell állítania.

- Úszni nem tudó gyermekeknek mindenképpen indokolt a mentőmellény vagy mentőgallér használata.

- Tizennégy éven aluli gyermekek felnőtt felügyelete nélkül lehetőleg ne használjanak vízibiciklit. Arról még felügyelet mellett se ugorjanak, vagy csússzanak a vízbe.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában