Helyi közélet

2008.11.05. 08:55

"Legfeljebb ha pénzt nyomtatnánk”

<p>Miskolc, Kazincbarcika, Ózd - Kórházi adósságállomány, ha van is, kezelhető – ezt szűrtük le három nem miskolci kórház vezetőjének válaszából. Ugyanez nem mondható el a két miskolci kórházból összevont Miskolci Egészségügyi Központról.</p>

A tavalyi évet nullszaldóval zártuk, annak köszönhetően, hogy a működési költségünk 10 százalékát sikerült pályázatokból és kiegészítő finanszírozásként megkapnunk. Ezek a források azonban idén elérhetetlennek bizonyultak számunkra, így év eleje óta fokozatosan halmozódott fel a lejárt szállítói tartozásunk, hadd ne mondjak pontos összeget, több 10 milliósra – ecsetelte intézménye helyzetét az Erzsébet Kórház vezetője, dr. Antal Gabriella. Mindazonáltal úgy látja, ez az adósságállomány még kezelhető, de ugyancsak ellene hat annak a törekvésüknek, hogy a betegellátás színvonalát javítsák.

– Már minden létező spórolási lehetőséget kihasználtunk. Szerencsére a betegektől még nem kaptam olyan visszajelzést, amelyből arra lehetne következtetni, hogy ez már sérti a betegellátás minőségét, igaz a betegeken igyekszünk a legkevésbé takarékoskodni. Sokkal inkább például a dolgozói létszámon, juttatásokon, a szakmai továbbképzések támogatásán. Tovább már ezen se lehet szorítani, saját erőnkből legfeljebb akkor tudnánk változtatni a helyzeten, ha pénzt nyomnánk – tette hozzá kesernyés tréfaként dr. Antal Gabriella.

Kevesebb mint tavaly

A kazincbarcikai kórház igazgatója, dr. Trencsényi Erzsébet arról számolt be: közel 100 milló forinttal kevesebb most a lejárt határidejű tartozásuk, mint tavaly novemberben.
– Az eladósodás oka az volt, hogy a nagyrekonstrukciónk idejére felére csökkentették a teljesítménykorlátunkat, holott a betegeket továbbra is elláttuk, ráadásul megkaptik Edelényt és körzetét is. Vagyis folyamatosan mínuszt termeltünk. 2007 októberében végre rendezték a finanszírozásunkat, attól kezdve havi 7-10 millió forinttal tudtuk havonta ledolgozni a tartozásunkat. Hogy a maradékkal mi lesz, az már az új fennartótól függ, amely 2009. január 1-ről átveszi a kórházat.

Kínlódások árán

Németh Imréné, az ózdi kórház gazdasági igazgatója arról tájékoztatott, hogy jelenleg egyáltalán nincsen lejárt határidejű kifizetetlen számlájuk, így veszi át az intézményt a jövő évtől az új fenntartó.
– Ez persze nem azt jelenti, hogy elégedett vagyok a finanszírozással, hiszen a mostani helyzetet kínkeserves kínlódások árán sikerült elérnünk.

A legnagyobbnak nincs
A megye legnagyobb egészségügyi intézményének, a B.-A.-Z. Megyei Kórháznak és Egyetemi Oktatókórháznak jelenleg nincs lejárt határidejű tartozása, jelentette ki érdeklődésünkre dr. Csiba Gábor főigazgató főorvos. Hozzátette: ez korántsem azt jelenti, hogy elégedett volna a finanszírozással. Hogy akkor mi a titok nyitja? – „Az, hogy mi ilyen ügyesek vagyunk” – kaptuk a választ.
A MEK rendezésre vár

A két miskolci kórházból (a Semmelweisből és a Diósgyőriből) összevonás útján létrejött Miskolci Egészségügyi Központ (MEK) 2007. június 1-től kinevezett önkormányzati biztosa, Tasnádi Zoltán, 1,2 milliárd forintos lejárt tartozással vette át az irányítást. 2008. november 1-jére 749 millió forintra sikerült ledolgozni ezt az adósságállományt.

Dr. Koleszár Lajos orvosigazgató (képünkön) kijelentette: a gazdasági lehetőségeket és a kórház működését figyelembe véve továbbra sincs reális esélye annak, hogy az eddigiekhez hasonló ütemben lehetne csökkenteni az adósságot. Vagyis az intézmény továbbra is állami és önkormányzati rendezésben bízik.
(Mint arról korábban írtunk, hamarosan közgyűlés elé kerül az a javaslat, amely szerint a MEK nonprofit gazdasági társasággá alakulna át. A terv kritikus pontját épp a több százmilliós adósság rendezése jelenti.)

Kritikus kórházi helyzet

A kórházszövetség szerint a kórházak kétharmada évek óta adósággal küzd, és a tartozások idén is nőnek. Felmérésük szerint év végére 68 milliárd forint lesz a kórházak adósságállománya.

Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt mondta, hogy 18 olyan kórház van, ahol nagyon kritikus a helyzet. Ez azt jelenti, hogy az adósságállományuk több hónapos és így nagy esély van arra, hogy a beszállítók nem szállítanak tovább a kórháznak. A kórházszövetség felmérése ugyan még nem zárult le, de 128 kórházból 98 már válaszolt. Ez alapján mondják azt, hogy év végére 68 milliárd forint lesz a kórházak tartozása. Ami több, mint tavaly volt. A bár a felmérést a kórházszövetség és az Egészségügyi Minisztérium együtt készíti, a tárca mégis éppen az ellenkezőjét állítja: csökkent az adósság. A minisztérium szakállamtitkára szerint a rendelkezésükre álló adatok alapján az adósságállomány csökkent. Ez nem jelenti azt, hogy nem nagy. És nem jelenti azt, hogy ezzel a tárcának ne kellene foglalkozni. A kórházszövetség azt kéri, hogy a kórházak kapják meg az Egészségbiztosítási Alap kiadásaiból megtakarított pénzt, ami várhatóan 25 milliárd forint körüli összeg.


Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában