Életstílus

2017.05.09. 17:35

Fondorlatos bacik – amit nem tudunk a takarításról

Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Egyes kutatások szerint a gyomorrontások többsége az otthoni eszközök tisztátlansága miatt alakul ki.

Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza - Egyes kutatások szerint a gyomorrontások többsége az otthoni eszközök tisztátlansága miatt alakul ki.

Legtöbben már gyermekkorban megtapasztaljuk, hogy takarítania mindenkinek kell. Legyen szó ruháink elpakolásáról, segítségről a konyhában vagy egy gyors porszívózásról. A gyakorlottabbak, mint például az édesanyák, már tudják, hogy melyik feladatot mikor és mivel érdemes csinálni, viszont vannak tények, amit sokan nem ismernek.

Felületek kontra bacik

Bár nem is hinnénk, de manapság rengeteg olyan eszközzel és felülettel találkozunk, amelyeknek köszönhetően folyamatosan ki vagyunk téve a nem látható kórokozók veszélyének. Ilyen például az okostelefon. Mindig nálunk van, babrálunk rajta napközben, evéskor szórakoztatjuk magunkat vele, és hazafelé sem tesszük le. Kapaszkodjunk meg: egy átlagos telefon felületén tízszer annyi baktérium van, mint egy WC-ülőkén.

A hűtőnk is tartogat meglepetéseket – egy átlagos frigóban 750-szer több a baci, mint amennyi szabad lenne: mondjuk, kiömlött egy kis lé reggel az ételhordóból pakolás közben, vagy nem dobtuk ki a múlt heti maradékot, mert nem volt idő, esetleg megromlott a tej, és a dugót se tettük rá a megbontott borosüvegre a hétvégén. Mind-mind lehetőség a baktériumok elburjánzására.

Szivacsok és törlőkendők

Telefont és hűtőt, bár nem sűrűn, de szokás takarítani. Viszont mi van azokkal az eszközeinkkel, amelyeket takarításra használunk? Konyhai szivacsaink, rongyaink és törlőkendőink felelnek azokért a felszínekért, amelyek érintkeznek a táplálékunkkal. Nem gondolunk bele – hiszen mindennap tisztítunk velük –, de a vizes, nedves környezet teremti meg a rosszindulatú mikrobák melegágyát. Az Arizonai Egyetem kutatása szerint egy négyzetcentiméteren akár 10 millió baktérium is lehet takarítóeszközeinken.

És ha koszos a szivacs vagy a törlőkendő, mit jelent ez ránk nézve? Betegségeknek és fertőzéseknek tesszük ki magunkat és szeretteinket. Egyes kutatások szerint a gyomorrontások többsége az otthoni eszközök tisztátlansága miatt alakul ki, és futótűzként söpörhet végig mindenkin, akivel kapcsolatba kerülünk, legyen az kolléga, barát vagy éppen a családunk.

Lehet ezt máshogy is!

Bevásárláskor elég átnézni mosószereink összetevőit és leírását, hogy tudjuk, mely termék képes megvédeni a láthatatlan veszélytől. A legtöbb boltban találunk olyan antibakteriális készítményeket (ilyen a Dettol), melyek garantáltan elpusztítják a kórokozók 99,9%-át, köztük az E. colit és a szalmonellát is. Legyen az a nedves szivacs a csap mellett, vagy a látszólag tiszta konyhapult, nem szükséges 60 °C-os meleg vízhez nyúlni, hogy a mikrobák elpusztuljanak. A gyengéd, mégis hatékony, fehérítőt és színezéket nem tartalmazó termékek biztonságosan használhatók a babafelszerelések környékén, és ott is, ahol az ételek készülnek.

ÉM


Hasznos tanácsok

  • A biocidokat biztonságosan alkalmazza! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati utasítást!
  • Élelmiszerekkel közvetlenül érintkező felületek esetében ivóvíz minőségű vízzel öblítse le a kezelt felületet!

  • Ezek is érdekelhetik

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!